Years & Years, Woodkid, Milky Chance, Mura Masa, The Vaccines a ďalší

Týmto interpretom bude patriť hlavné pódium na festivale Grape

Festival Grape sa tento rok koná 12. a 13. augusta na letisku v Trenčíne. Kompletný program festivalu ešte známy nie je a organizátori do programu stále pridávajú nové mená. Účinkujúcich z hlavného pódia festivalu však už poznáme. V piatok vystúpia Lime Cordiale, Fallgrapp, Milky Chance, Years & Years a Mura Masa, v sobotu ich vystriedajú Malalata, Medial Banana, SYML, Billy Barman, The Vaccines, Woodkid a Meute.

Years & Years sa ešte ako trio celosvetovo preslávili v 2015 hitom King z ich debutového albumu Communion. Aktuálne už pod pseudonymom z pôvodnej zostavy pôsobí iba spevák a herec Olly Alexander, ktorý je zároveň jednou z najvýraznejších predstaviteľov LGBTQ+ komunity na hudobnej scéne. Ako Years & Years má na konte 5 nominácií na Brit Awards, ako aj tri úspešné štúdiové albumy. Ten ostatný s názvom Night Call vyšiel iba prednedávnom, 21. januára 2022 a behom týždňa to dotiahol na vrchol anglického albumového rebríčku. Olly žne úspechy aj v hereckej sfére, za spomienku určite stojí jeho pôsobenie v kritikmi oceňovanom seriáli It’s a sin.

Woodkid patrí medzi umelcov, ktorých sa podarilo Grejpu presunúť ešte z pôvodného line upu z roku 2020. Spevák, hudobník, vizuálny umelec, režisér. Yoann Lemoine začal svoju kariéru ako filmár, naozaj slávnym sa však stal až v roku 2011, kedy sa rozhodol venovať hudobnej kariére pod pseudonymom Woodkid. Raketový úspech debutového albumu “The Golden Age” so sebou priniesol nomináciu na Grammy za videoklip k singlu Run Boy Run a predné priečky vo svetových hudobných rebríčkoch. Svoj druhý album S16 vydal Woodkid v 2020, celých 7 rokov od debutu. Videoklip k titulnej piesni Goliath vznikal v Českej republike.

Milky Chance sa na Grape predstavili už v roku 2016, kedy predviedli jednu z najlepších show vtedajšieho ročníka. Po šiestich rokoch sa sympatická dvojica vracia predstaviť svoj najnovší album Trip Tape. K hitom Stolen Dance a Down By The River pridali aktuálny Colorado, ktorý v minulom roku valcoval rebríčky aj slovenských rádií. Je sa na čo tešiť.

The Vaccines prídu na Grape potvrdiť svoj status jednej z najlepších gitarových koncertných kapiel súčasnosti. Svojim slovenským fanúšikom prídu predstaviť novinky z albumu Back In Love City (2021) a EP Planet of the Youth (2022).

 

Oceňovaný producent a umelec, ktorý sa vymyká jednoduchej kategorizácii. Mura Masa predstavil svetu svoj nekonvečný pohľad na popovú hudbu v 2017, kedy mu vyšiel rovnomenný debutový album. Napriek mladému veku si Mura Masa získal medzinárodné uznanie fanúšikov aj kritikov, spolupracuje s etablovanými menami hudobnej scény a na konte má ocenenia Grammy aj NME Award. Na druhý štúdiový album “R.Y.C.” aktuálne nadväzuje singlami “bbycakes” a “blessing me”, ktoré vyšli v tomto roku.

Pochodová kapela Meute kombinuje techno s dychovými nástrojmi. Jedenásť hudobníkov v ikonických červených žaketoch je u nás známych najmä svojím prevedením remixu skladby U&ME od Flume (pôvodná skladba je od Disclosure). Meute aktuálne pripravujú vydanie svojho štvrtého albumu Taumel, z ktorého za ostatné týždne zverejňujú jeden vydarený singel za druhým. Medzinárodný hit Robbery majú na konte Austrálčania Lime Cordiale, ktorí na hlavnom pódiu otvoria piatkový program. Tento rok v januári im vyšiel špeciálny mini album Cordi Elba, na ktorom s chalanmi spolupracoval známy herec, DJ a rapper Idris Elba. Jemnú melanchóliu prinesie na Grape americký skladateľ, producent a multiinštrumentalista Brian Fennell, pôsobiaci pod pseudonymom SYML. Srdcia fanúšikov si získal singlom Where’s My Love z 2017, ktorý sa držal v Billboard’s Hot Rock Songs chart úctyhodných dvadsať týždňov.

 

Na hlavnom pódiu sa okrem spomínaných zahraničných predstavia aj obľúbené domáce kapely. Premiéra na hlavnom grejpáckom pódiu to bude tento rok pre Fallgrapp a chýbať nebudú stálice Billy Barman, Medial Banana a Malalata, ktorí svojím balkánskym setom roztancujú festival už tradične v sobotu na obed. 

Zdroj: TS Grape festival / Denisa Chylová