Atypický modeling

          Listujem módnymi časopismi, sledujem módne prehliadky. Neraz som na internete zahliadla tzv. plus-size modelky. Čo v skutočnosti označuje tento termín? Znamená to nadváha, ktorá by sa nemala verejne prezentovať? Povedzme si narovinu, na mólach väčšinou môžeme vidieť chudé ženy. Je snáď to správna prezentácia ideálu ženy? Však správna žena je vraj krv a mlieko. Ak sa môžu ženy s údajnou podvýživou prechádzať po móle v drahých dizajnérskych kúskoch, prečo by to isté nemohli robiť aj ženy s plnšími tvarmi?

Pomýlené ideály

           Na svete je modeling veľmi obľúbený. Agentúry hľadajú nádejné modelky s veľkosťami 38-40. Táto veľkosť je vo väčšine prípadov považovaná za plus- size. Nie je to  smiešne, že ženy veľkosti nad 38 sú pokladané za tie pri sebe a ženy s veľkosťami 32-34 sú idolmi našej planéty? Zdá sa to byť trochu pomýlené.

          Postupom času sa však modelingový priemysel začal meniť. S istotou môžem tvrdiť, že dizajnéri už prihliadajú na to, že spoločnosti chýba reálny obraz ženy. Plnšie tvary sú vyhľadávané a žiadané. Sú to ženy, ako každé iné. Sú rovnako krásne a príťažlivé. Sú šťastné, pretože sa môžu ukázať svetu a šíriť  ideu, ktorá tvrdí, že mať plnšie tvary je normálne.

Záleží na farbe?

          Farba pokožky, tvar a veľkosť tela patria medzi najväčšie spúšťače predsudkov. Ešte predtým, ako sme si začali všímať plus size trend, riešili sme farbu pokožky. Tmavá pleť nadobúda popularitu v modelingu a vo svete módy. Všetko na začiatku spôsobí rozruch medzi ľuďmi, ale niekedy si stačí len uvedomiť, že na svete nás žije 7 miliárd a ani jeden z nás nie je rovnaký.

Odtrhnutý kvet

          Predstavte si, že prechádzate okolo domu so žiarivou zelenou trávou. Je krásna a bez chýb až do momentu, kým si na nej nevšimnete malú rastúcu púpavu. Odtrhnete ju, pretože Vám kazí celkový dojem zo záhrady. Z iného uhla pohľadu by Vám pritom práve tá púpava symbolizovala niečo krásne,  jedinečné, jednoduchý prvok obohacujúci celý obraz. Tak, ako je vnímaná nechcená púpava v rámci jednoliateho zeleného trávnika, tak isto sú vnímaní ľudia s tmavou pokožkou, plus-size modelky, či ľudia s akýmikoľvek telesnými odlišnosťami v rámci spoločnosti. Je táto skupina odlišných ľudí niečím, na čo by sa nemalo upozorňovať?

          A kedy sme si určili, čo môže byť na očiach verejnosti? V tomto svete je rozmanitosť zvyčajne odsudzovaná, nedávame jej niekedy dostatočnú možnosť vyniknúť, skrývame ju. Preto je často nepochopená. Nechajme ju teda vyplávať na povrch a ukážme našu inú, nádhernú stránku verejnosti a zahoďme hlúpu a bezvýznamnú hanbu.