Body neutrality

hnutie, ktoré učí rešpektu a zameriava sa na samotné bytie

          Za posledné roky sa hnutie sebalásky a „body positivity“ rozšírilo – cez články, motivačné citáty a celebrity, ktoré nám neustále pripomínajú, aby sme milovali svoje telá. Značky vychádzajú von s neretušovanými reklamami, módne prehliadky sú plné diverzity. V anglických prevádzkach Nike po novom dokonca máte možnosť vidieť plus-size figuríny.

         Musíme si však zapamätať, že myšlienka „body positivy“ musí presahovať vizuálne a reklamné hranice. A hoci v 60. rokoch minulého storočia tento pojem reprezentoval dôležité hnutie, zdá sa, že dnešné obdobie sociálnych médií si myšlienku prispôsobilo. Osoby, ktoré dnes reprezentujú body pozitivitu nerozumejú jadru problému. Ľudia rôznych farieb, veľkostí, tvarov a schopností už naďalej necítia solidaritu. Od tohto hnutia sa začínajú presúvať opäť inam – k body neutralite.

Čo je body neutralita ?

         V jednoduchosti, cieľom body neutrality je zamerať sa na samotné bytie. Je bez odsudzovania a bez prechovávania akýchkoľvek emócií k vonkajšiemu vzhľadu – pozitívnych alebo negatívnych. Je o budovaní rešpektu. Ide o to, čo naše telá robia, namiesto toho ako vyzerajú. Dovoľujú nám cvičiť a objímať svojich blízkych. Vďaka nim sa dostávame z bodu A do bodu B.  

         Pojem prvýkrát zaregistrovali online v roku 2015, ale popularitu nabral až po tom, ako ho aktívne začala používať vo svojich workshopoch Anne Poirier, lektorka na americkej univerzite Colby-Sawyer.

„Existuje celé hnutie (body positivity), ktoré hovorí o milovaní svojho tela. Presunúť sa tam ale rovno od nespokojnosti je obrovský krok. Niektorí ľudia pobudnú v štádiu body neutrality, ktorý definujeme ako zastávku medzi nenávidením a milovaním seba samého,“ vyjadruje sa Anne Prior v článku pre Columbus Park.

        Tiché odsudzovanie, kritizovanie a neustále kontrolovanie dokáže človeka obrať o mentálnu energiu. Keď sa prestaneme posadnuto zameriavať na naše telo, dostaneme zrazu priestor sústrediť sa na iné, dôležitejšie veci. Už naďalej nebudeme prichádzať o zážitky a momenty v našich životoch.

Viac než len krása / Beyond Beautiful

        Najvýraznejším prispievateľom a šíriteľom myšlienky je dnes Anuschka Rees z Berlína. Na Instagrame a vo svojej knihe vysvetľuje rozdiely medzi pozitívnym a neutrálnym prístupom. Okrem toho predstavuje spôsoby, ako dávať ľuďom komplimenty, ktoré sa netýkajú fyzickej stránky a vyvracia mýty o sebavedomí.

„Ako spoločnosť sme veľmi zameraní na výzor. Nevieme si ani len predstaviť, že by sa niekto mohol cítiť šťastne bez toho, aby si myslel, že je krásny. Práve preto hovoríme: „Tvoje chyby sú krásne!“, keď v skutočnosti vlastne máme na mysli: „Tvoje chyby sú úplne irelevantné.““, píše Anuschka.

Medzi rozdiely patrí napríklad cieľový duševný stav, stratégia a endgame.

Body positivity // Body neutrality

„Cítim sa so sebou spokojne, pretože viem, že vyzerám dobre.“ // „Môj výzor nijak neovplyvňuje to, ako sa ohľadom seba cítim.“

 „Moje telo je perfektné aj so všetkými nedostatkami.“ // „Vonkajšia schránka nie je najzaujímavejšia a najdôležitejšia časť mňa.“

„Musíme zmeniť definíciu krásy v našej spoločnosti.“ // „Musíme zmeniť hodnotu krásy v našej spoločnosti.“

„Keď som mala dvadsať, bola som presvedčená, že ak mám obyčajnú nudnú tvár, musím mať aspoň „hot“ telo, aby som si našla priateľa a bola šťastná. Všetok svoj voľný čas som strávila v posilke, pripravovala som si vlastné jedlo a vyhľadávala nové cviky, suplementy a recepty. Mala som „hot“ telo a bola som pyšná, ale nebola som šťastná. Bola som neustále unavená a často som vynechávala rôzne spoločenské udalosti, pretože zasahovali do mojich #fitnessgoals. Keď som s tým nakoniec musela seknúť, prešla som si ťažkým obdobím neistoty. Dostala som sa cez to a teraz som naozaj šťastná,“ opisuje svoj zážitok anonym.

Hoci Anne Prior definuje body neutralitu ako medzi-zastávku, mnohí ľudia sa s myšlienkou stotožnili natoľko, že to je ich finálne štádium. Faktom totižto je, že celulitída je normálna. Strie sú normálne. Znamienka, fľaky, jazvy, chlpy sú normálne. Body neutralita sa snaží ukázať, že tieto veci nemusíme mať radi. Stačí, keď si uvedomíme, že nás nedefinujú a začneme ich rešpektovať. V čase sociálnych médií je dôležité filtrovať obsah a pýtať sa správne otázky. Sú tvoje #fitnessgoals vlastne iba #appearancegoals?