Boj so systémom na papieri

Hymna demokratickej mládeže, Serhij Žadan, BRAK, 2018

O dvojici podnikateľov zaplátajúcich dieru v trhu. O mladom páre a o dôvere vo vzťahu. O bratoch rozbiehajúcich rodinný podnik. O prechode cez ukrajinské hranice a boji so systémom. O natáčaní grantového filmu. A nakoniec, o demokracii.

Šesť na prvý pohľad neprepojených príbehov, a predsa všetky spolu súvisia. Skryté spojenia sa objavujú na každom kroku. Tým najočividnejším je silný lyrizmus a tak trochu nebezpečná atmosféra Ukrajiny na prelome tisícročí.

surovosť

Autor knihy Serhij Žadan pochádza z Ukrajiny a tamojšiu spoločnosť pozná zo všetkých strán. Na vlastnej koži zažíva pozitíva i negatíva (ne)funkčnosti systému a nemá strach kritizovať ho. Poukazuje na nezmyselnosti, s ktorými sa stretávame takmer na dennej báze, no už sme si na ne akoby zvykli. Surovo a otvorene hovorí o tom, ako absurdné je status quo spoločnosti, ako zvrátené často bývajú naše hodnoty. Koniec koncov, „spoločnosť budúcnosti vybudovaná na zásadách vnútornej korporátnosti ti dovolí zladiť všetky tvoje osobné zámery s pravidlami a zvykmi tvojich blížnych, ktorí budú vždy ochotní  podporiť ťa v tvojej samote a zúfalstve.” (str. 57)

nekonvenčnosť

Ak hľadáte príjemné čítanie na večer, pri ktorom si oddýchnete po ťažkom dni, táto knižka nebude pre vás. Nesadne vám ani vtedy, keď hľadáte konvenčné texty, pri ktorých netreba príliš premýšľať. Ukazuje totiž na rôzne problémy, ktoré za bežných okolností nemáme na očiach, no i tak nás vo väčšej či menšej miere ovplyvňujú a otvára nám nové obzory. Miestami je veľmi nepohodlná a nečíta sa ľahko. Niekedy však treba vyjsť z komfortnej zóny, zhlboka sa nadýchnuť a siahnuť aj po takomto druhu literatúry.

Komu teda knihu odporúčam? Komukoľvek, kto ešte stále alebo už znova pátra po tom, kým je. Komukoľvek, kto sa nebojí spoznávať nové veci a riskovať, že sa stratí a bude musieť začať celú cestu odznova. Tým, ktorým fakt, že nič nie je večné nenaháňa strach. Komukoľvek, kto sa nebojí odhaliť svoje pravé ja, priznať si, že všetko v našich životoch závisí len od nás samotných. Knižka poukazuje na to, že s trochou šťastia sme si jediným limitom len my sami a ak na to máme odvahu, môžeme robiť naozaj čokoľvek.

absencia strachu

A prečo? Lebo táto útla knižka na svojich stopäťdesiatich stranách ponúka nekonečné množstvo podnetov k zamysleniu sa. V mnohých smeroch je iná, ako väčšina kníh, ktoré sa nám bežne dostanú do rúk. Na každej stránke sa dozvedáme niečo viac o autorovej filozofii, o tom, ako vníma tento svet, samého seba i ľudí okolo.

Kniha nás všetkých pozýva vychutnávať si život plnými dúškami a nebáť sa ho. Vzdať sa kontroly nad každým aspektom nášho bytia a nechať sa unášať tým, čo príde, žiť nezávisle od názorov ostatných, len a len pre seba, dávať šancu novým veciam, neupadať do stereotypu, pretože“do konca dopláva len ten, kto sa od začiatku nebál utopiť, kto našiel veľkú lásku, kto cítil sladkú radosť, ten kto prežil skutočnú beznádej, práve ten dopláva dokonca. Ak sa, samozrejme, udrží.” (str. 145)

Tieto nie úplne tradičné myšlienky, spolu s nezvyčajným zalamovaním textu a autorovým jedinečným štýlom písania vytvárajú originálny kúsok literatúry, ktorý naozaj stojí za prečítanie.

Hodnotenie hviezdičkami: 5/5

Recenziu spracovala Hana Urbanová. Za knihu ďakujeme vydavateľstvu BRAK. 

https://brak.sk/product/hymna-demokratickej-mladeze/ 

Názov: Hymna demokratickej mládeže
Žáner: eseje, súčasná literatúra
Autor: Serhij Žadan
Vydavateľstvo: OZ BRaK
Preklad: Patrik Oriešek
Rok vydania: 2018
Počet strán: 146
ISBN: 978-80-89921-14-0