Český lev za najlepší dokument patrí Skúške umenia, ktorá onedlho príde aj do slovenských kín

V sobotu, 4. marca, sa udeľovali prestížne ceny Českej filmovej a televíznej akadémie, známe ako České levy, ktoré každoročne oceňujú to najlepšie z českej kinematografie. Najlepším dokumentárnym filmom uplynulého roka sa stala Skúška umenia, ktorá sleduje proces prijímacích skúšok na Akadémiu výtvarných umení. Dokumentárny film režisérskej dvojice Adéla Komrzý a Tomáš Bojar prostredníctvom čistého dokumentárneho pozorovania otvára dvere do elitnej umeleckej inštitúcie, zachytáva jej pedagógov i uchádzačov o štúdium a kladie si základné otázky o zmysle umenia a stave umeleckého školstva dnes. Talentové skúšky sú pomyselným priestorom, ktorý v relatívne krátkom čase odhaľuje skutočne veľa – otvára témy etických hraníc v umení, identity mladých ľudí či priepasti medzi zdanlivo nedostupným svetom vysokého umenia a obyčajnými pracovníkmi AVU.

Skúška umenia bude 16. marca v slovenskej premiére uvedená na bratislavskom MFF Febiofest, kde sa bude premietať v Slovenskej národnej galérii, a zároveň súťažiť v sekcii celovečerných filmov. Následne pod značkou distribučnej spoločnosti Film Expanded vstúpi do širokej slovenskej distribúcie už 6. apríla. 

Dokumentaristi Adéla Komrzý a Tomáš Bojar patria k silným talentom súčasnej česko-slovenskej dokumentárnej scény. Svedčí o tom aj fakt, že Komrzý je držiteľkou Českého leva aj za svoj predchádzajúci film Jednotka intenzívneho života, ktorý do slovenských kín priniesla distribučná spoločnosť Film Expanded a patril k najdiváckejším zahraničným dokumentom. S novým filmom Skúška umenia však Komrzý s Bojarom zahviezdili už na festivale v Karlových Varoch, kde sa stali víťazmi novoetablovanej súťažnej sekcie Proxima zameranej na progresívne autorské filmy.

Nečakane zábavný dokument Skúška umenia trefne vykresľuje portrét inštitúcie, ktorý vo svojej výpovedi presahuje ďaleko za steny Akadémie. S láskavým humorom podrobuje skúške umenie ako také, pýta sa na jeho zmysel, podstatu umeleckej tvorby a zároveň skúma krehkú rovnováhu medzi citlivosťou a egom. Niet divu, že si film vyslúžil nadšené reakcie mnohých kritikov i divákov, no zároveň kritické poznámky od umeleckej obce.

Skúška umenia režisérskeho dua Adély Komrzý a Tomáša Bojara patrí k tomu najzaujímavejšiemu na poli česko-slovenského dokumentu posledných rokov. Potvrdzujú to nielen významné ocenenia z festivalu v Karlových Varoch či čerstvé víťazstvo v kategórii Najlepší dokumentárny film na Českých levoch, ale aj kontroverzie, ktoré film vyvolal v umeleckej komunite po svojej premiére v susednom Česku. Je to dôkaz, že film má obrovský potenciál vzbudiť diskusiu. Nesmierne univerzálne témy zmyslu umenia či poslania umeleckého školstva dnes sa odvíjajú na pozadí brilantného dokumentárneho pozorovania talentových skúšok na elitnú pražskú Akadémiu výtvarných umení. Vo Film Expanded sme presvedčení, že Skúška umenia rovnako zatne do živého aj v slovenských kinách, kde vstúpi 6. apríla. Predtým ho čaká premiéra na festivale Febiofest, ktorá sa bude konať nie náhodou v Slovenskej národnej galérii 16. marca. Srdečne pozývame,“ vyjadril sa kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník.

Synopsa:

Na Akadémii výtvarných umení prebiehajú, ako každý rok, prijímacie talentové skúšky. Film v troch rozdielnych ateliéroch sleduje zákulisie náročnej úlohy, pred ktorou stojí miestny pedagogický zbor: ako vybrať zo zástupu uchádzačov tých vyvolených, ktorý dostanú v ďalších rokoch príležitosť formulovať podobu výtvarného umenia? Ako v tejto skúške obstoja samotní vyučujúci? Predmetom skúšky sa tak postupne stáva umenie samotné. A taktiež jeho miesto v súčasnom mätúcom svete. Otázok je celá séria: Pre koho umenie vlastne robíme? Stačí robiť veci tak, ako ich cítime? Dokáže nás dnes vôbec niečo pohoršiť? Vražda alebo samovražda? Bisexualita alebo pansexualita? Hovno alebo krv? Čo nám to celé povie o povahe zmyslu umenia v dnešnej dobe?

Zdroj: TS Film Expanded