Prvá láska ako najmocnejšia čarodejnica

Falcon Lake (r. Charlotte Le Bon, 2022)

Text: Laura Bilíková

Zdroj: ASFK

Spomeniete si na svoju prvú lásku? Na zakázané, tajné, neprístupné? Na to paralyzujúce napätie, ktoré bolo živým dôkazom dovtedy nepoznaných emócií? Spoločne so snímkou Falcon Lake to môžete prežiť ešte raz, nanovo. Prvá láska je totiž ten najkrajší a najdesivejší prízrak zároveň.

Jedny prázdniny dokážu všetko zmeniť

Trinásťročný Bastien  prichádza na dovolenku s rodinou k jazeru Falcon Lake – ako vystrihnutého z historky o duchoch. V príjemne ležérnej atmosfére spoznáva Chloé, o tri roky staršie dievča, ktoré najradšej trávi čas pri jazere. V kontraste s tichým a zdržanlivým Bastienom pôsobí výstredne, kým ona bezhlavo skáče do jazera, hanblivý Bastien sa neodváži ísť ďalej než po kolená. Možno sám tuší, že na mieste naozaj straší.

Napriek tomu sa medzi nimi formuje intímne priateľstvo – Chloé potrebuje niekoho, kto jej porozumie a Bastien je v tomto ohľade výborným spoločníkom. Nikdy neprotestuje, len načúva, pozoruje a snaží sa ju pochopiť. Pre neho zas staršie dievča predstavuje vstupnú bránu do dospelosti – ponúkne ho cigaretou a červeným vínom, trávi s ním množstvo času, vezme ho na párty do spoločnosti jej rovesníkov, hoci tam zreteľne nezapadá. A Chloé si až príliš dobre uvedomuje akú má nad ním moc.

Vzniká medzi nimi nerovnocenný vzťah, ktorý je pre dievča hrou a pre chlapca prekliatím. Odmenou za to, že je Bastien verným priateľom, sú fragmenty fyzickej intimity. Chloé mu dovolí viac, než by sa spočiatku dalo očakávať. Telesnosť však nie je jediným, čo chlapcovi ponúkne, obnažuje sa mu i psychicky, pošepky zdieľa svoje tajomstvá. Bastien si je zároveň vedomý svojej pozície, ostáva pasívnym prijímateľom jej čarov a hier, do ktorých sa nikdy neodváži zasiahnuť. Je plný neistoty a vzrušenia. Chloé sa stáva jeho nočnou morou, čarodejnicou, ktorá je mocnejšia než prízraky v jazere.

Zdroj: ASFK

Vždy budeš mať svojho ducha

Falcon Lake je zmyslovým filmom, zavriete oči a vnímate. Cítite jeho obrazy, ktoré sa vám vrývajú pod kožu. Všadeprítomné napätie dotvárajú pomalé hypnotizujúce scény, tajuplná príroda a jej ticho, čím formujú prítomnosť subtílneho strachu. Slnko zapadá, bezstarostné leto sa končí. Nebezpečenstvo sa blíži v odleskoch ligotavého jazera, postavy sa strácajú v tme, no nemiznú úplne. Falcon Lake je miestom, kde sa z ľudí stávajú duchovia, ktorí s nami ostávajú naveky – spomienky na detstvo, prvé lásky, prvé obavy, prvé sklamania. Falcon Lake je fascinujúcim príbehom o manipulácii a sile úprimnej detskej lásky, ktorá sa môže skončiť katastrofou.

HMOTA je mediálnym partnerom filmu Falcon Lake.