Festivalová príručka

          Leto je typické pre rôzne akcie a festivaly. Či počúvate pop, rap alebo sa skôr nachádzate v rytmoch reggae, je dôležité, aby ste boli na festival pripravení. Ak pôjdete tento rok na festival po prvý raz, určite sa vám zíde zoznam vecí, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť. Niektoré z nasledujúcich vecí vás možno prekvapia, ale verte mi, naozaj sa zídu – píšem z vlastnej skúsenosti. Čo by ste si teda mali so sebou určite zobrať na hudobný festival, na čo sa pripraviť?

Každé ročné obdobie

          Nenachádzame sa síce v Spojenom kráľovstve, kde sa počasie mení každú chvíľu, ale príroda vie byť nevyspytateľná úplne kdekoľvek. Práve počas leta zvyknú byť najväčšie búrky, pršiplášť je preto nutný. Behať po areáli s dáždnikom je častokrát zakázané. Ak sa festival koná na letisku, nemáte príliš možnosť skryť sa pod strom. Chrániť sa pred slnkom je však dôležité naozaj všade, či na letisku alebo v prírode. Nezabudnite si teda ani opaľovací krém, pokrývku hlavy a slnečné okuliare.

Hygiena (a jej nedostatok)

           Hudobné festivaly vedia byť divoké, aj čo sa hygieny týka. Areály sú vybavené mobilnými toaletami, niektoré dokonca aj tými splachovacími. Napriek tomu je dôležité vziať si dostatok toaletných vreckoviek alebo rovno toaletný papier, pretože zabezpečené zásoby sa rýchlo míňajú. Vlhčené obrúsky poslúžia ako forma sprchy, ak sa nedostanete k tým reálnym. Rad na sprchy sa totižto niekedy začína formovať už od siedmej hodiny rána. Ak sa do sprchy dostanete, zísť sa vám okrem uteráku môžu aj plavky. Navyše, môžete ich mať na sebe aj v areáli mimo sprchy – nikto to tam nerieši.

Kempovanie

         Stan, spacák a karimatka sú pochopiteľne najdôležitejšie veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Okrem toho sa vám ale zíde kladivko na poriadne upevnenie stanu, inak sa možno zobudíte pod holým nebom. Stany mimochodom vyzerajú v noci veľmi podobne, preto sa oplatí priniesť si aj niečo, čím si ho môžete identifikovať, napr. vlajku alebo čokoľvek pre vás zapamätateľné. Pri nočnom blúdení po stanovom mestečku a hľadaní vlastného stanu sa vám zíde aj baterka. Oplatí sa prísť skôr, nech máte na stavanie stanu čas a priestor. Festivalové mestečká sa rýchlo zaplnia.

          Mestské multižánrové festivaly prinášajú v porovnaní s veľkými festivalmi na letiskách alebo vodných plochách úplne iný zážitok. Všetko a všetci sú v bezprostrednej blízkosti, je takmer nemožné stratiť svoju partiu a človek neprepískne svoj rozpočet. Nasledujúce štyri festivaly zhmotňujú kultúru v inom svetle, ako ju prezentujú v televízii a rádiu, dávajú priestor neznámym kapelám a diskutujú na témy, ktoré doma väčšinou nikto neotvára. Stihnete ich ešte tento rok.

ATMOSFÉRA

          Festival založila v roku 2012 vtedy iba 17-ročná Grétka Pavlovová v rámci svojej Stredoškolskej odbornej činnosti. Chcela, aby jej obec žila viac kultúrne. Z malého januárového podujatia v obecnom kultúraku spravili dvojdňový festival na lúke v krásnej viničnej oblasti.

          Atmosféra je malý festival, po prvom dni sa každý s každým pozná a preto je obrovská šanca, že si tento rok napríklad budete môcť vypiť pivo s členmi Billy Barman alebo pokecať o džendžeri s B-Complex.

KONČINY

          Občianske združenie Mŕtva Kosť v spolupráci s Lama School a literárnou kaviarňou Podivný Barón organizuje druhý ročník festivalu. Jeho predchodcom bol Woodstock v Miloche pri Považskej Bystrici, neskôr poslovenčený Vúdstok. Projekt je neziskový a organizátori ho robia vo svojom voľnom čase, bez nároku na akúkoľvek odmenu.

          Prvýkrát na festivale zahrá kapela zo Spojeného kráľovstva – Wahl. Okrem nich sa predstaví 5 ďalších menej-známych zahraničných mien. Dôraz napriek tomu kladú na československú alternatívnu scénu. Vďaka tomu objavíte nové hudobné končiny a zároveň sa ocitnete tak trochu na konci sveta.

HVIEZDNE NOCI

          Hviezdne noci sa konajú na viacerých miestach v Bytči, jedným z nich je aj synagóga. Ľudia do nej mali vstup zakázaný od 2. svetovej vojny, chátrala až do roku 2015. Vtedy sa konal prvý ročník festivalu, ktorý rovno otvorili filmovým premietaním v jej priestoroch.

          Okrem hudby budete mať možnosť vidieť 35 filmových projekcií – filmy, ktoré nemajú hodnotenie na IMDB, filmy, ktoré prevrátia vašu doterajšiu predstavu o dobrom vkuse a aj klasické filmy, ktoré ste vždy túžili vidieť na veľkom plátne. Na festival sa môžete dostať z vlakovej stanice pešibusom spolu so sprievodcom, ktorý vám spraví komentovanú prednášku.

FLAAM

          Festival s atmosférou grilovačky u kamoša, ktorá sa vymkla spod kontroly – tak opisujú festival jeho organizátori. Myšlienka na jeho založenie vznikla z nudy v bratislavskom byte pri šiestom pive. Bubeník kapely Fresh Out Of The Bus, ktorá na festivale pravidelne hrá, je jedným zo zakladateľov festivalu.

          Pre festival je typické zapaľovanie vatry, okolo ktorej si ľudia posadajú, spievajú a hrajú spoločne na gitaru. Súčasťou programu je aj turistický výstup na Zobor, v ktorého finiši bude účastníkov čakať akustický koncert s výhľadom na Nitru. Hneď po vyflaamovanej noci.

          Dávame priestor menej známym festivalom, oni dávajú priestor nám. Festivaly Atmosféra, Končiny, Hviezdne noci a Flaam budú nosnými témami v našom špeciálnom festivalovom čísle. Budete si z nich môcť prečítať autentické reportáže a rozhovory s interpretmi a organizátormi.