Filmový festival Zlatý Voči je späť a bude to bizár!

Medzinárodný filmový festival študentov teórie audiovízie Zlatý Voči sa vracia a tohtoročný (už) 28. ročník sa uskutoční 15. a 16. septembra 2023. Nabitý dvojdňový program sa bude odohrávať v multifunkčných priestoroch pražského komplexu Petrohradský kolektiv na adrese Petrohradská 438/13. Tohtoročnou témou festivalu je BIZÁR – ten sa objavuje nielen v prapodivných tvaroch na vizuáli festivalu, ale odrazí sa aj v celom programe Zlatých Vočí. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj 28. ročník ponúkne pestrý filmový program plný najnovších projektov českých i zahraničných audiovizuálnych teoretikov*čiek a bohatý sprievodný program zložený z niekoľkých debát profesionálov českého filmového priemyslu a unikátnych hudobných vystúpení.

Filmový program

Tohtoročný festivalový ročník ponúkne päť filmových sekcií, ktoré prinášajú aktuálne témy a novátorské filmové žánre typické pre študentov*ky audiovizuálnej teórie. V nadväznosti na ústrednú tému tohto ročníka si programové sekcie do svojho podnázvu požičiavajú bizarné popkultúrne referencie, ktoré nezostarli, práve naopak – stále kolujú vo verejnom priestore.

Ako každý rok sa objaví sekcia venovaná domácim tvorcom*kyňám s názvom HOMIES aneb z vesnice do vesnice. Taktiež na vás čaká výber tej najlepšej videografickej kritiky z uplynulého roku pod tradičnou kurátorskou záštitou teoretika Jiřího Angera – táto sekcia bude uvedená pod názvom AUDIOVIZUÁLNÍ ESEJE aneb jsem lepší než Dziga Vertov. Okrem týchto blokov sa predstaví aj pásmo filmov zameriavajúcich sa na umelú inteligenciu s názvom AI aneb já bych ty internety zakázala – tieto filmy budú premietané po sprievodnej prednáške Ondreja Hrácha, jedného z popredných českých odborníkov na umelú inteligenciu. V bloku GENIUS LOCI aneb hodně budeš někde sa predstavia snímky, ktoré citlivo reflektujú ťaživé a spoločensky zabúdané témy. Festival zakončí nesúťažná sekcia s názvom BIZAR aneb jak pejsek s kočičkou vařili dort zostavenú z toho najšialenejšieho a najrozporuplnejšieho, čo sa nám v selekcii za posledný rok zišlo.

Debaty filmových profesionálov

Každý festivalový deň bude doplnený debatou českých filmových profesionálov. Počas prvého dňa prebehne debata DEVADESÁTKY zameraná na nové možnosti a trendy kinematografie, ktoré priniesol koniec komunistického režimu. Náhla zmena produkčných podmienok mala za následok roztrieštenie smerov, ktorými sa mohli tvorcovia*kyne vydať – už sa síce netočili boľševické výstrednosti a agitky, ale filmoví tvorcovia začínali na vlastnej koži cítiť zmätok a nejasnosť novej doby. Naši hostia (medzi nimi napríklad Eugen Liška) sa budú spoločne rozprávať o tom, ako mohli niektoré bizarné filmy v novom systéme vzniknúť, ako sa k nim správala vtedajšia kritika, prečo neboli kasovými trhákmi a čo nám môžu o svojej dobe povedať. Debata bude doplnená online sprievodným programom zaštíteným platformou DaFilms, na ktorej sa objaví kolekcia filmov z deväťdesiatych rokov kurátorovaná práve Eugenom Liškom.

Debata druhého dňa s názvom SLEPÉ SKVRNY odkazuje na miesto na sietnici, kde oko nie je schopné vidieť. Má svoje slepé škvrny aj kinematografia? Existujú v zornom poli českého filmu miesta, ktoré nie sú (alebo ich nechceme) vidieť? Ako je na tom český film z hľadiska zobrazovania sexu, násilia, rodu alebo napríklad etnicity či klimatickej krízy? Dokážu súčasní tvorcovia slepé škvrny nachádzať a zviditeľňovať ich? A ako náročné je také filmy financovať? Práve o tom bude moderátorka debaty Táňa Zabloudilová hovoriť s novinárkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou, režisérkou Kateřinou Kořínkovou a režisérom Tomaszem Winskim.

Hudobný sprievodný program

Počas oboch festivalových dní nebude chýbať ani pestrý hudobný program, ktorý sa bude odohrávať vždy vo večerných hodinách po skončení filmových sekcií. Hneď prvý deň sa môžu návštevníci tešiť na štvorčlennú post-prog kapelu Neue Welt, po ktorej nasleduje DJ set všestranného umelca Skuliaka Maniaka. Druhý deň vystúpi kapela Purplefox Village a celý festival už tradične zakončí legendárny DJ Deleuze.

Festival Zlatý Voči je organizovaný študentmi a študentkami Katedry filmových štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej a všetok program je otvorený širokej verejnosti – vstupné je dobrovoľné. Podrobný harmonogram filmového a sprievodného programu nájdete na našich sociálnych sieťach – Instagrame (@zlaty_voci), Facebooku (@zlatyvoci) a webu (zlatyvoci.cz).

Zdroj: Ján Kinzl / PR / press@zlatyvoci.cz