Flaam festival 2022: Malé ihrisko pre veľké deti

Text: Laura Dimová
Foto: Karla Šavrtková

Ostrov pozitívnej deviácie, dvojdňová bitka s letnou nudou, aj malé ihrisko pre veľké deti. Tak nazývajú usporiadatelia svoj festival Flaam. Čo však tieto prívlastky znamenajú v praxi? Boli sme to zistiť, a po našej skúsenosti s nimi môžeme len súhlasiť. 

Malé ihrisko

Druhý Flaam na Slovensku nenájdeš. Je totiž jedinečný vďaka svojej intímnej atmosfére. Znamená to, že keď sa v areáli s kamoškou stratíte, stretnete sa o 10 minút pri bare. Náhodne, lebo mobil máš v taške. Znamená to, že aj keď nie si festivalový typ, na Flaame sa cítiš komfortne.

Flaam okrem iného hravo pristupuje k rôznym druhom umenia, a tak si okrem veľkých hudobných mien užiješ aj prednášky alebo výstavy. Asi ťa neprekvapí keď ti poviem, že po prehýrenej noci máš možnosť vystúpiť na trojhodinovú túru na najbližší kopec, či spoznať Nitru na bicykli.

Veľké deti

Areál festivalu každoročne privíta 1200 návštevníkov. Flaam je síce malé ihrisko, no pre veľké deti. Aj tento rok na ňom hviezdilo niekoľko zvučných mien a pár z nich vystupovalo pred slovenským davom prvýkrát.

Flaam 2022 predstavil napríklad britského inovatívneho producenta Sega Bodegu, anglickú avantgard-punkovú skupinu MLTD či ukrajinskú techno zostavu Poly Chain. Plný dav pod pódiom stál aj na koncertoch slovenských interpretov FVLCRVM, Luvver či mladého rapera Saula.

Dvojdňová bitka s letnou nudou

Tento rok sme sa na Flaame pobili najmä s dažďom. Keď padli prvé kvapky, pod stanom pri bare sme si boli zrazu nejakí bližší. Vďaka búrke som sa hodinu rozprávala s dvoma neznámymi dievčatami, ktoré už pravdepodobne nikdy nestretnem. K debatám o kultúre nám hrala TIMEA.  

Festival sme si napriek dažďu užili, pri silnom daždi sme tancovali medzi kvapkami. Areál nitrianskeho HideParku ponúkal možnosť hlasnej hudby v blízkosti centra. Vyčerpaní návštevníci po polnoci to tak z festivalu do postele nemali ďaleko. Nesmelo sa hlásim medzi nich, i keď hudba na Flaame hrala do štvrtej rána.

Ostrov pozitívnej deviácie

Organizácia festivalu ma veľmi príjemne prekvapila. Vedela som, ako sa tam dostanem, čo tam budem robiť aj aký merch si kúpim. Areál bol pripravený na všetko. Na koncertoch to znelo, vyzeralo aj svietilo fakt dobre.

Hlad návštevníkov zahnala široká ponuka veganských jedál. Smäd uhasili skvelé drinky na bare či výberová káva. Veľký úsmev na tvári mi vytvorili dobrovoľníci, ktorí počas celého festivalu pomáhali separovať odpad. Áno, aj počas dažďa, stále.

Ako grafická dizajnérka naozaj oceňujem vizuál, ktorý sa hrá s výraznou typografiou a sýtymi farbami. Nepoznám iný festival, z ktorého by som si odniesla tričko s mojim menom na chrbte a na ruke tetovačku s hnilým jablkom. Nitriansky Flaam sa stal receptom na eufóriu, a preto sa vidíme aj o rok. Medzitým si však budeme pripomínať jeho atmosféru aspoň fotkami, ktoré si môžeš pozrieť aj ty.