Čo s tým majú spoločné Dáni ?

          Je známe, že Dáni sa objavujú vo vrchných priečkach zoznamu najšťastnejších krajín sveta. Ako je možné, že krajina, kde nie často uvidíte slnko, dážď sa strieda s vetrom a najvyššia teplota v lete je 16,5 stupňa, patrí medzi najlepšie miesta pre život? Túto otázku si kladie veľa ľudí. Avšak veľa z nich nevie, že dánske umenie šťastného života si môžeme priniesť aj k nám, do našich domovov.

Cesta k poznaniu

          Polovica septembra. Balím si kufor a teším sa na týždňový výlet do mojich krajín snov. Počítam s tým, že chladnejšie počasie nás bude sprevádzať až do konca výletu, že v Nórsku môže snežiť a že noci budem tráviť v autobuse zakrytá so spolusediacej dekou. Ale predsa sa nenechám odradiť. Beriem si so sebou knihu o živote v Nórsku, predtým som stihla prečítať celú knihu Hygge a pozrieť film Dánske dievča. Dostať sa do škandinávskej nálady mám splnené. Prvá v poradí je Kodaň, mnou veľmi podcenená. Ten rozdiel v spoločnosti  je priam neprehliadnuteľný. Všade sú milí, pekní a nápomocní ľudia. Na uliciach som nepostrehla zamračeného a podráždeného muža trúbiaceho na šoférujúcu ženu, či bezdomovca pýtajúceho peniaze. Ekonomika krajiny je v porovnaní s nami rozdielna. I to možno prispieva k ich šťastnému životu. Keď už nemajú tak často slnko a teplé dni ako my, majú aspoň hygge, ktoré oni sami vynašli a začali praktizovať.

Staro-nový fenomén

          Hygge, alebo v našom preklade pohoda, je pomenovanie rôznych aktivít, ktoré nás robia šťastnými. Je to súčasť ich kultúry. Ak sa Dánov spýtate, čo si ako prvé spájajú s hygge, osemdesiatpäť percent opýtaných odpovie sviečky. Nie je náhoda, že človek, ktorý svojím správaním a poznámkami kazí náladu sa volá lyseslukker – ten, ktorý zhasína sviečky. Bezpochyby k tomu tiež patria deky a vankúše (najmä v zimných mesiacoch). Ak chcete dodať svojmu interiéru väčšiu dávku škandinávskeho štýlu, siahnite po výrobkoch z dreva či keramiky, ako napríklad pekná čajová kanvica, váza na jedálenskom stole alebo obľúbený hrnček na kávu. V žiadnej domácnosti nesmie chýbať najlepší spoločník človeka, kniha. Môže to byť čokoľvek od ženského románu cez vedecko-fantastickú literatúru až po kuchársku knihu.  Predpokladám, že nie som jediná, ktorá má uložených množstvo fotografií na sociálnej sieti Facebook či Instagram. Preto je vzácne mať v dnešnej dobe fotoalbum.  Vyberte si najobľúbenejšie fotky a dajte si ich vytlačiť. Je oveľa viac hyggelig zalistovať v albume, ako surfovať na internete. Ľudia po celom svete začali do svojho života pridávať tieto recepty na šťastie.

„Zo šťastných detí sa stávajú šťastní rodičia, ktorí tento cyklus opakujú.”

          O pár riadkov hore som spomínala, akí sú Dáni milí. Pre nich je základom, aby sa ľudia mali radi. Nepracujú cez víkend alebo dlhšie ako do piatej. Zamestnávatelia prihliadajú na súkromný život ich pracovníkov. Zámer je jasný – tráviť čas s rodinou, hrať hry s deťmi a večerať spolu pri sviečkach. To, čo sa naučíme od rodičov, v nás pretrváva skoro navždy. Preto je pre Dánov dôležité učiť deti základy šťastnej rodiny od začiatku. Všetci robia veci spoločne. Určujú si, ako má ich hygge čas vyzerať. V Dánsku nepoznajú príbeh o tom, ako mama navarí večeru, rodinní príslušníci prídu, zjedia a odídu so svojím mobilom v ruke.  Hostiteľ u nich nenavarí celú večeru sám, pomáhajú  všetci členovia rodiny, je to podľa nich viac hyggelig. So všetkým taktiež súvisí psychická pohoda. Starosti a negativita sa hádžu za hlavu, inak by sa nemohla vytvoriť pravá hygge atmosféra. Nakoniec dňa si pripomínajú, že čas strávený s inými vytvára pocit uvoľnenia, relaxu, blízkosti a pohodlia.

Oxytocín – hormón lásky

          Láska, teplo a bezpečie majú niečo spoločné.  Ak nám niekto položí ruku na rameno, pobozká nás alebo pohladí na líce, okamžite nás naplní pocit pokoja a šťastia. Jedná sa o pocit ľahkosti, ktorý v nás všetky príjemné aktivity zanechávajú. Oxytocín pomáha zlepšiť sociálne vzťahy, čo môže byť rada pre všetkých, ktorí sa stále málo objímajú. Kvalita medziľudských vzťahov zohráva rolu v dosiahnutí nášho šťastia. Jednou z našich základných potrieb je pocit niekam patriť a spojiť sa s ostatnými. Podľa zistení  je overené, že ľudia žijúci v manželstve či v spoločnej domácnosti, žijú dlhšie než slobodní. Nie je to fascinujúce, ako vzťahy a spoločnosť zasahujú do nášho živobytia?

          Možno si poviete, že šťastie je veľmi subjektívnou záležitosťou. Avšak dôležité je, nakoľko ste vy spokojný so svojím životom. Vy sami viete najlepšie posúdiť, či ste šťastný alebo nie. Hygge znamená, že sme schopní vyťažiť čo najviac z bežného dňa. Ľudské šťastie vzniká skôr vďaka malým radostiam a pôžitkom každodenného života než na základe veľkého šťastia, ktoré sa vyskytuje zriedkavo. Po mojom príchode z výletu som bola ovplyvnená dánskym životným štýlom a zistila som, že na počte ľudí v súvislosti s hygge nezáleží, hlavné je, že sa každý cíti pochopený, zdieľa svoje myšlienky a dostáva podporu. Definujme to dvoma slovami: Ľahkosť bytia.