Kniha, ktorá búra predstavy o vojne

Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna, Tomáš Forró, N Press, 2019

Väčšina z nás má o vojnách a ozbrojených konfliktoch veľmi romantizované predstavy, ktoré sú do veľkej miery ovplyvnené akčnými filmami a rôznymi príbehmi, ktoré počúvame už od detstva. Tomáš Forró vo svojej knihe Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna tieto predstavy búra – rozhovormi s obyčajnými ľuďmi, obyvateľmi Ukrajiny.

neruský reportér

Tomáš Forró je nezávislým novinárom a reportérom, ktorý pokrýva krízové oblasti a konflikty vo východnej a strednej Európe, latinskej Amerike a južnej Ázii. Publikuje najmä dlhé reportáže, ako napríklad aj samotná kniha Donbas, no i kratšie útvary pre slovenský Denník N alebo poľský týždenník Polityka. Jeho články sú pravidelne publikované v štyroch jazykoch.

V rozhovore ku knihe Donbas pre Rádio FM autor ako odpoveď na otázku „Si nestranný?” uvádza: „Neviem odpovedať. Musíte povedať vy. Ja sa len snažím. Snažím sa zubami nechtami.” Dva roky strávil na východe Ukrajiny, najmä v oblastiach okupovaných separatistami, pričom bol jeden z mála novinárov, ktorí odmietli spolupracovať s Kremľom. Tomáš Forró si získal dôveru ľudí na oboch stranách konfliktu a príbehy, ktoré mu rozpovedali, spracoval práve do tejto reportáže. 

„Pravda je však taká, že mnohí iní občania ďalších postsovietskych krajín sa nimi takisto necítia byť. Ani 30 rokov po páde impéria jeho nástupnícke štáty nedokážu vštepiť všetkým svojim obyvateľom novú národnú identitu a politickú lojalitu. Tým, čím sú na Ukrajine a v Moldavsku etnickí Rusi, tým sú v Azerbajdžane Arméni a v  Gruzínsku etnickí Abcházci a Oseti. Vo všetkých postsovietskych krajinách napokon vypukli ozbrojené konflikty, vo všetkých vznikli separatistické oblasti a všetky z nich sú dodnes podporované Moskvou.” (str. 45)

 

sociologická analýza vojny

Tomáš Forró hovorí, že na Donbas prišiel presvedčený o tom, že vie, kto je obeťou a kto agresorom, ktorá strana konfliktu je dobrá a ktorá je zlá. Po dvoch rokoch strávených v separatistických oblastiach však toto presvedčenie stráca a uvedomuje si, že ani tento konflikt nie je čiernobiely.

Reportáž je rozdelená do troch častí podľa troch hlavných postáv – Gruzínca Mamuku, ktorý už od roku 2014 bojuje na Ukrajine, hoci sám Ukrajinec nie je, Čecha Juru, kriminálnika, ktorý sa ocitá na opačnej strane konfliktu a Ukrajinky Lízy, ktorá pred vojnou uteká do prímorského mestečka Urzuf a neskôr do Mariupoľu, dnes neslávne známeho. Toto rozdelenie prináša podrobný rozbor vojny, ktorá na Ukrajine prebieha už celých osem rokov a aktuálnym udalostiam pridáva úplne nový rozmer.

Okrem príbehov ľudí zasiahnutých konfliktom autor však prináša aj pochopenie celkovej politickej situácie na Ukrajine, pochopenie toho, ako funguje hybridná vojna sovietskeho typu, ktorú Rusko v priebehu posledných rokov viedlo s niekoľkými svojimi susedmi. Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna búra všetky romantizovené predstavy, a namiesto nich prináša iba surovú realitu.

– Videla si, ako ich zabíjajú?
Krehká, tmavooká Dáša si nervózne zapáli cigaretu.

– Videla som ich mŕtvoly a jamy, do ktorých ich hádzali. Tie isté tváre, ktoré som predtým vypočúvala. Bolo to nechutné… Odišla som, keď si moji kolegovia jedného dňa robili selfie na pozadí hŕby postrieľaných tiel.
– Vieš, že sa to volá vojnový zločin?
– Tí ľudia zabíjali naše ženy a deti. Ja by som ich vtedy zabíjala aj vlastnými rukami.
(str. 197)

pochopenie

Keď v roku 2014 začala vojna na Donbase, mala som desať rokov a iba veľmi málo ma zaujímalo, čo sa tam naozaj deje. Preto keď pred mesiacom Putinov režim napadol Ukrajinu, takmer vôbec som nerozumela okolnostiam, ktoré sa odohrávali na pozadí.

Po prečítaní knihy už však rozumiem. Forró naozaj chytľavo a zrozumiteľne vysvetľuje to, čo predchádzalo súčasným okolnostiam, no i omnoho viac. Prístupným a ľudským štýlom rozpráva príbehy bežných ľudí na Donbase a vlastne na celej Ukrajine. Opisuje svoje zážitky – to, ako na Donbase takmer prišiel o život, ale spomína aj bežné popoludnie strávené opatrovaním utečeneckých detí v Užhorode.

Autor v rozhovore ku knihe Donbas pre Rádio FM hovorí, že o Ukrajine vieme veľmi málo. Susedov nemáme až tak veľa, aby sme mohli toho najväčšieho prehliadať.” Po prečítaní reportáže mám pocit, že rozumiem viac – stále nie tak, ako rozumiem našim ostatným susedom, no omnoho viac, ako som rozumela kedykoľvek predtým.

Hodnotenie hviezdičkami: 5/5

Recenziu spracovala Hana Urbanová. Za knihu ďakujeme vydavateľstvu N Press.

Názov: Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna
Žáner: reportáž
Autor: Tomáš Forró
Vydavateľstvo: N Press
Rok vydania: 2019
Počet strán: 339
ISBN: 978 80 99925 00 8