Kto sa bojí Andyho Warhola?
Andy Warhol – americký sen (réžia: Ján Ľubomír Slivka)
Text: Lucia Gurbaľová
Zdroj: Denník SME
Neočakávaným highlightom tohtoročného Art Film Festu bola premiéra dokumentu Andy Warhol – americký sen od režiséra Jána Ľubomíra Slivku a scenáristky Petry Babič Slivkovej. Prvé premietanie bolo skutočným lákadlom pre všetkých milovníkov umenia, keďže sa ho zúčastnil takmer celý kreatívny tím filmu, vrátane režiséra a pozostalých Andyho Warhola na čele s jeho synovcom Jamesom Warholom, ktorí sa po premietaní zúčastnili aj diskusie.
Na Slovensku mierne zaostávame v šírení povedomia o tomto svetoznámom umelcovi, ktorého rodičia emigrovali práve z nášho územia. Ako bolo vysvetlené aj v samotnom dokumente, táto absencia nie je náhodná, ale pramení ešte z čias socializmu, kedy bol Warhol označovaný za dekadentného buržoázneho umelca. A teda už len pre svoju snahu o vyplnenie tejto medzery je dokument významným počinom.
V súčasnosti ešte nemožno film hodnotiť, keďže bol na festivale uvedený v režime Work in Progress. Ako uviedol režisér, pracovná verzia je z technických dôvodov v nižšej kvalite a pripúšťa aj malé zmeny vo finálnej podobe. Dokončené dielo v podobe dvojdielného televízneho filmu by malo byť na RTVS odvysielané v období vianočných sviatkov, takže sa rozhodne máme na čo tešiť.
„Ani slovo komentáru, nech ľudia hovoria sami za seba, nech hovoria príbehy, ktoré prežili. Našou úlohou je tam nájsť motívy a pospájať ich. My sme sa nechodili do Ameriky pýtať, ale počúvať.“
Zdroj: RTVS
V úvode dokumentu sa dostávame na skutočný začiatok – do dediny Miková. Tá je rodiskom Warholových rodičov Júlie a Ondreja, ktorí boli kvôli zlej finančnej situácií nútení emigrovať. Tento fakt je väčšinou prezentovaný povrchne ako náhodná skutočnosť Warholovho života. Filmári túto domnienku vyvracajú od základov: ,,Väčšina dokumentov o Warholovi končí jeho obľúbeným bonmotom ,,I am from nowhere.” čiže ,,Ja som odnikiaľ.” My touto vetou začíname. Odnikiaľ je zdrojom inšpirácie jeho života, jeho tvorby, ktorá mu bola sprostredkovaná rodičmi emigrantmi, v prvom rade jeho mamou Juliou,” vyjadril sa režisér Ján Ľubomír Slivka pre denník SME.
Ďalším podstatným, no často prehliadaným aspektom Andyho života bolo náboženstvo. Bol presvedčeným grékokatolíkom po celý svoj život. S mamou Júliou často chodili do gréckokatolíckeho chrámu v Pittsburghu. Nie je ťažké si predstaviť ako sa jeho fascinácia ikonami premietla do jeho tvorby – rozhodol sa vytvárať ikony svojej doby. Začal sa obklopovať slávnymi a talentovanými ľuďmi, ktorých portréty mu priniesli slávu. Nadobúdanie týchto kontaktov bolo premyslené a účelové. Táto cieľavedomosť, Warholovi sebe vlastná, je ďalšou podstatnou ingredienciou jeho úspechu. Ako jeden z prvých umelcov, pochopil dôležitosť budovania vlastnej značky a vedel ako si pritiahnuť vytúženú publicitu.
Optika, ktorou sa filmári rozhodli prezentovať život tohto extravagantného umelca je zároveň nevšedná a zaujímavá: ,,Bolo niekoľko dokumentov o Andym Warholovi, ktoré mali bulvárny škandalózny charakter. My sme sa v našom dokumente snažili zistiť, ako je možné, že chlapec s rusínskymi koreňmi, vyrastajúci v chudobnom prostredí, zmenil tvár New Yorku, Ameriky a celého sveta,” objasnil producent filmu v rozhovore pre rádio Devín. Úplnú odpoveď na to, prirodzene, nenašli. Podarilo sa im však vypracovať veľmi komplexnú charakteristiku Warholovho umenia a života. Dokument je tvorený predovšetkým rozhovormi s respondentmi, ktoré sú predeľované Warholovými údernými citátmi. Vo filme sa striedajú výpovede historikov umenia, príbuzných a hlavne jeho súčastníkov. ,,Náš pracovný princíp bol založený na tom – ani slovo komentáru, nech tí ľudia hovoria sami za seba, nech hovoria príbehy, ktoré prežili. A našou úlohou je tam nájsť tie motívy a pospájať. My sme sa nechodili do Ameriky pýtať, ale počúvať,” vysvetlil režisér Slivka. Táto sloboda poskytnutá respondentom sa odrazila na celkovom uvoľnenom ráze snímky. Práca so svedectvami a historickými materiálmi bola skutočne vynikajúca.
Andy Warhol bol vizionárom, pre ktorého bol každý objekt umením a toto dielo vykresľuje jeho výnimočný spôsob vnímania sveta vskutku verne. Ak sa vám teda cez vianočné sviatky zunujú rozprávky, viete na čo máte v televízií striehnuť.