Literárny Zvolen 2022 pozná svojich víťazov, najlepšou cenou je však spätná väzba

Účastníci a účastníčky celoslovenskej literárnej súťaže Literárny Zvolen mali možnosť zúčastniť sa na trojdňovom pobyte, kde na nich čakal bohatý program zostavený zo vzdelávacích workshopov so skúsenými lektormi, rozborových seminárov, kde sa s porotou rozprávali o textoch zaslaných do súťaže, a sprievodný večerný program, ktorý tvorili besedy s etablovanými autormi a koncert Andrey Bučko.

Tridsať autorov strávilo čas v prostredí novo rekonštruovaných priestorov Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene, kde sa konala väčšia časť programu. 

Počas rozborov dostali spätnú väzbu od poroty na svoje texty. Porota bola v zložení: Júlia Čurillová, Mária Klapáková, Lenka Šafranová, Dominika Madro, Martin Hatala a Juraj Búry. Rozborové semináre sa prelínali s tromi workshopmi, ktoré viedli lektorky Dominika Madro, Mária Klapáková a Lenka Šafranová. Účastníci a účastníčky workshopov veľa písali, budovali svoje fantasy svety a písali básne, v ktorých sa sústredili na lyrický subjekt. 

Pozvanie na podujatie prijala spisovateľka Nicol Hochholczerová, autorka knihy Táto izba sa nedá zjesť, finalistka ceny Anasoft Litera. Besedu s autorkou viedla Júlia Oreská, odborná pracovníčka pre literatúru z NOC. S Nicol Hochholczerovou sa rozprávala o jej spisovateľských začiatkoch, písaní debutovej novely aj o reakciách na knihu, ktoré sa nazbierali za celý rok od vydania. 

Celý záznam z besedy bude uverejnený na Youtube kanáli Národného osvetového centra.  Jediné, čo na ňom nie je zachytené, je príjemná atmosféra kaviarne Michelle Coffee, kde sa akcia konala.

Sobota pokračovala vyhodnotením súťaže, ktoré sa odohralo o 17:30 v priestoroch Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Víťazkami hlavnej ceny v podobe mentoringu sa stali v Anna Valentová, ktorú bude mentorovať prozaik a výtvarník Michal Hlatký, Dorota Hinštová, ktorá bude tvoriť pod vedením Márie Ferenčuhovej, a Kamila Pribišová, s ktorou bude pracovať Martin Hatala.

Ocenení dostali okrem diplomu aj knižné ceny, ktoré poskytlo zo svojich edičných titulov Literárne informačné centrum. Vyhodnoteniu predchádzala beseda, ktorá vzdala poctu žánrovej literatúre. Predstavili sa na nej Dominika Madro s knihou Dediči posmrtnej ríše a Martin Hatala so svojou novou knihou Hliadky! Hliadky! Na besede sa zúčastnilo aj vydavateľstvo Artis Omnis, v ktorom obe knihy vyšli. Práve žánre fantasy, sci-fi a horor mali tento rok prvýkrát vlastnú kategóriu a porotu, ktorá priniesla náhľad do žánrovej tvorby v kontexte slovenskej literatúry i sveta.

Galavečer zakončila Andrea Bučko, na ktorej atmosférický koncert zavítalo aj mnoho obyvateľov mesta Zvolen. Pôvodne sa akcia mala konať vo verejnom priestore FUN ZÓNA na námestí, ale pre sychravé počasie bola presunutá do interiéru študovne knižnice. 

Literárny Zvolen už síce pozná svojich víťazov, avšak najväčšou odmenou pre všetkých účastníkov boli nové vedomosti a kontakty, ktoré počas podujatia získali.

Zdroj: Záverečná správa / Literárny Zvolen
Foto: Debora Pastirčáková