Týždeň, ktorý môže mladých autorov výrazne posunúť v písaní. Trinásty ročník Medziriadkov sa odohral na novom mieste

Autori do 26 rokov už viac ako dekádu dostávajú na sedemdňovom pobyte spätnú väzbu od lektorov a odborníkov.

Vzdelávacia platforma Medziriadky má za sebou už trinásty ročník letnej školy literatúry, tento raz v obci Pruské v okrese Ilava. Predchádzala tomu tradičná literárna súťaž. Odborná porota vyberala spomedzi vyše 400 príspevkov a na týždňové workshopy, ktoré sa začali v nedeľu 21. augusta 2022. Pobytu sa zúčastnilo 53 nádejných autorov a autoriek. Okrem dielní a podrobných analýz textov ich čakal aj bohatý kultúrny program. 

Tretíkrát bez ocenení

„Pred piatimi rokmi som sa zúčastnil Medziriadkov ako súťažiaci, tento rok ako porotca v kategórii základných škôl, pričom obe roly boli pre mňa obohacujúce,“ uvádza Dávid Dziak, jedna z nových posíl v porotcovskom tíme. Zároveň dodáva, že na projekte najviac oceňuje pestrý a intenzívny program, ktorý za ten týždeň môže účastníkov výrazne posunúť v písaní textov.

„Medziriadky odporúčam každému, kto píše texty, okrem podrobnej spätnej väzby možno spoznať ľudí, ktorí majú nadšenie pre literatúru.“

Medziriadky sú pritom od roku 2020 súťažou bez ocenení. Cieľom je vytvoriť autorom podporné prostredie na ich tvorbu, a to bez kategorizácie. Odmenou pre súťažiacich je tak pobyt, odkiaľ si okrem množstva kníh odnášajú aj cennú spätnú väzbu a rady od lektorov a porotcov.

O formálnej nepripravenosti

Výnimkou je len Cena Divadla Pôtoň spojená s rezidenčným pobytom v Bátovciach. Tú tento rok získali Alexandra Múdra a Alfréd Tóth, ich lektorkou bude literárna kritička a profesorka Marta Součková.

„Keď som pred dvoma rokmi sedela medzi bližšími aj vzdialenejšími priateľmi na vyhodnotení Medziriadkov, večer predtým som sa okúpala, umyla vlasy, namaľovala, učesala, upravila a čakala s nimi. Tento rok som ležala doma v nižších formách a Alfréd a Ema mi referujú, že ideme s Martou na rezidenciu. Formálna nepripravenosť saturuje vlastné presvedčenie o nej,“ reaguje Alexandra Múdra.

Alfréd Tóth dopĺňa, že ho veľmi potešilo, že môže navštíviť miesto, kde môže byť sám so sebou a vlastnými textami, vstúpiť do nich a preskúmať ich v pokoji s ľuďmi, ktorým dôveruje.

Čítačka, koncert, premietanie, divadlo

Vzdelávacia platforma mladej literatúry každoročne prináša pre finalistov súťaže aj kultúrou nabitý program. Súčasťou toho trinásteho je beseda so spisovateľmi Janou Micenkovou a Evou Lukou, čítačka Sone Urikovej a Viliama Nádaskaya, divadlo O čertovi Kolofónovi či premietanie filmov z Fest Anča. O hudobnú zložku sa zase postarala skupina Paper Moon Trio.

Do trinásteho ročníka Medziriadkov sa zapojili stovky autorov. O tom, ktorí z nich sa dostanú do finále, rozhodovali tento rok Miroslav Dacho, Milan Děžinský, Dávid Dziak, Mária Ferenčuhová, Peter Gärtner, Tomáš Hučko, Mária Klapáková, Eva Kollárová, Jana Micenková a Marta Součková.

Zdroj: TS Medziriadky / Veronika Hubinská
Foto: Soňa Maletz