Tomáš Višňovský: Mať svoju kolekciu vo VOGUE Italia bol obrovský úspech

          Tomáš Višňovský je začínajúci umelec, ktorý sa zo všetkých síl snaží o dosiahnutie svojich životných cieľov. Prezradil nám aj o svojej novej módnej kolekcii na ktorej aktuálne pracuje. Jeho druhá kolekcia sa ocitla aj na stránke VOGUE  Italia, čo považuje za svoj najväčší úspech.

Akým spôsobom si zistil, že sa chceš stať módnym návrhárom?

           Vzťah k umeniu som mal už od detstva. Neustále som mal potrebu vytvárať z fantázie niečo hmotné. Vedel som, že sa budem venovať umeniu. Nikdy som však nevedel akému. Som typ človeka, ktorý ma potrebu vizuál obaľovať krásou. Asi v ôsmom ročníku som si povedal, že sa chcem nejakým spôsobom venovať móde.

Si spokojný s výberom strednej umeleckej školy v Trenčíne?

          S výberom strednej školy som veľmi spokojný. Myslím si, že som si vybral najlepšie. Rozhodoval som sa aj medzi  strednou umeleckou školou scénického výtvarníctva v Bratislave – odbor maskérska tvorba. Táto škola bola mojou „záchrannou školou“ keby ma náhodou nezobrali na odev tu, v Trenčíne. Na škole v Bratislave by som sa venoval niečomu, čo ma tiež okrajovo baví a vedel by som si predstaviť aj  prácu s make-upom alebo vlasmi.  Móda sa mi však javila ako lepší úsudok.

Ako si sa rozvíjal vo svojej tvorbe?

          V prvom rade musíš začať sám od seba. Škola ti nebude hovoriť, čo máš robiť preto, aby si sa stal úspešným. Škola ťa naučí iba drobné maličkosti, ktorým sa musíš venovať individuálne. Keby som sa mal riadiť školským postupom a nezdokonaľovať svoju tvorbu a fantáziu aj mimo školy, mal by som svoju prvú dobrú kolekciu asi až v štvrtom ročníku. Móde som sa nechcel  začať  venovať až tak neskoro. Chcel som získať skúsenosť s módou skôr, než je to v školských osnovách. Sám som si  určil svoje priority a postupom času sa ich snažím aj spĺňať. Popri móde sa venujem aj maľbám, skiciam a rôznym iným umeleckým štýlom, ale móda je moja srdcovka.

Aká bola tvoja prvá kolekcia?

          Prvá kolekcia vznikla na základnej škole. Bola to tragédia. Myslím, že tam boli tri alebo štyri modely. Bolo to dosť jednoducho spracované a nepremyslené. Prvá kolekcia je podľa môjho názoru vždy zlá — česť výnimkám. Táto kolekcia radšej nebola nikde zverejnená.

Tvojou druhou kolekciou bola kolekcia s názvom ILLNESS. Prezraď nám niečo o nej. Čo bolo tvojou inšpiráciou? Ako si dostal tento nápad?

          Inšpiráciou bol rozhovor dvoch chalanov vo vlaku, ktorí sa bavili o LGBT. Diskutovali o tom ako o niečom chybnom, niečom, čo nie je v poriadku. Ako človeka, ktorý má na to rozličný názor ma to nesmierne nahnevalo. Toto všetko ma donútilo premýšľať nad  hlbším vizuálnym konceptom ako by som  tento problém mohol prepojiť s oblečením.

          Dosť som sa inšpiroval socializmom a minulosťou, kde ľudia boli odsúdení za to, že sú „iní“. Keď nájdeš inšpiráciu v tvorbe, potom to ide aj samo. S touto kolekciou som mal štyri prehliadky.

Tvoja kolekcia ILLNESS sa objavila aj na módnej prehliadke Washed. Ako sa tam ocitla?

          Matej Grznár prišiel s nápadom, že tí, ktorí sa venujeme hlavne móde, by sme mohli zorganizovať prehliadku v galérii Merina. Andrej Kiripolský sa toho nejakým spôsobom viac chytil a nazval to Washed. Je to vlastne kolektív mladých umelcov, ktorí vytvárajú umenie a snažia svoju tvorbu prezentovať aj pred očami ostatných ľudí. Bol som zapojený do projektu ako jeden z organizátorov. Keďže na prehliadke sa vyskytovalo množstvo ľudí, či už kamarátov, ktorí ma podporujú alebo známych, jednoznačne bola táto prehliadka pre mňa oveľa emotívnejšia ako ostatné.

Videla som na tvojom instagramovom profile fotku s tvojou kolekciou, kde bola označená VOGUE Italia.  Ako sa ocitla tvoja kolekcia v Talianskom VOGUE? 

          Organizátorka a zároveň aj moja kamarátka ma pozvala na Art festival vo Vrbovom. Pozvala aj      make -up artistku, ktorá si vždy so sebou nosí fotografku. Tentoraz si so sebou zobrala fotografku Jasmine Brunner, ktorá fotila backstage. V backstagi som styloval kamaráta do mojej kolekcie ILLNESS. Zaviazal som mu šatku na hlavu a ona za mnou prišla, či si ho môže odfotiť. Keď som si po akcii otvoril instagram a videl som ten VOGUE v dolnom rohu fotky s mojou kolekciou, nechápal som ako sa to mohlo udiať. Zisťoval som o tom viac a zistil som, že Taliansky VOGUE má na stránke sekciu photo VOGUE. Môžu sa tam prihlásiť fotografi z celého sveta. Priebeh je následujúci. Fotografi pošlú svoju tvorbu. Taliansky VOGUE vyberie najlepšie fotky, ktoré sú potom označené ako VOGUE Italia. Tieto fotky sa nachádzajú na stránke v photo sekcii. Bol to môj obrovský úspech a bol som z toho nadšený.

Tvoja tretia kolekcia sa volá TAKE THE GLOVES. Aká inšpirácia ťa viedla k tejto kolekcii?

          Predtým, ako som začal vytvárať túto kolekciu, začal som sa venovať mäsiarskemu priemyslu, ale aj túžbe po kráse v dnešnom svete. To bol vlastne prvý nápad na koncept tejto práce, ktorú som mal v hlave asi rok. Premýšľal som nad tým všetkým a až potom som začal tvoriť. Hlavnou inšpiráciou bol pre mňa barok ako obdobie, v ktorom bola prikladaná veľká váha peniazom, kráse, pompéznosti a luxusu. Všetko je to s tým spojené, lesklé materiály  predstavujú dokonalosť. Náušnice predstavujú štítky na označenie dobytku. S kolekciou sa snažím vkladať váhu do niečoho, čo je dôležitejšie ako luxus.

TAKE THE GLOVES sa ocitla aj na študentskom charitatívnom projekte Dotek 19.  Ako si sa tam ocitol? Aký to malo priebeh? A tvoje pocity?

          Myslím si, že som sa zviditeľnil na módnej prehliadke Washed a skrz ňu sa mi pravdepodobne ozvali na mail. Zaslali mi katalóg a ja som mal možnosť vybrať si modelov a modelky z českých agentúr. Na každej prehliadke mám veľký stres, ale na tejto to bolo prekvapivo miernejšie. Prvýkrát som pocítil, že nie som sám, ktorý sa zaujíma a stará o tú moju kolekciu. Bolo to asi prvýkrát, kedy som sa cítil tak dôležito, a tak výnimočne.

Čo je tvoj najväčší úspech? Čo by si chcel dosiahnuť v budúcnosti vo svete módy?

          Zatiaľ je pre mňa najväčší úspech módna prehliadka Dotek 19 a VOGUE Italia. Určite sa chcem zdokonaľovať a dostať sa na väčšie akcie. Teraz som si zadal cieľ ako je Malá noc módy a  pražský fashion week. Samozrejme, keď budem starší, chcel by som ísť niekam do zahraničia posúvať svoje limity.

Prezradíš nám na akú kolekciu sa máme tešiť nabudúce?

         Prezradím. Nedávno som robil street casting pre chalanov, pretože chystám na august pánsku kolekciu. Teším sa, pretože to bude pre mňa niečo nové. Vždy som sa pánskej módy bál, pretože mám väčšiu vášeň vytvárať dámsku módu. Riadim sa tým, že vychádzam z komfortnej zóny a preto  chcem vytvoriť pánsku kolekciu.

Niečo, čo by si chcel odkázať začiatočným umelcom?

          Treba si veriť! Nikdy si nemôžeš povedať, že niečo nedokážeš, pretože keď niečo chceš dosiahnuť, tak to dokážeš. Ja som vždy pripravený na neúspech. Jedna z mojich obľúbených umelkýň ma naučila riskovať a vždy byť pripravený aj na neúspech. Keď mám nápad, ktorého sa obávam, je potrebné ho risknúť a ísť do toho a byť pripravený na to, že možno neuspejem, pretože  každý neúspech je ponaučenie, ktoré nás ako umelcov posúva vyššie.