Multižánrový festival KONČINY tento rok bude, uskutoční sa v obci Lúky

Multižánrový hudobný festival Končiny sa tento rok presúva z pôvodného prostredia Strážovských vrchov do obce Lúky, ktorá sa nachádza na rozhraní Bielych Karpát a Javorníkov. V poradí 6. ročník festivalu sa uskutoční 4. – 6. 8. 2023.

Zatiaľ posledný plnoformátový ročník festivalu sa uskutočnil v roku 2019 na Mojtíne. Práve pandémia a s ňou spojené opatrenia primäli organizátorov presunúť festival do komornejšieho prostredia v mestskom parku Púchov, kde sa odohrali dva ročníky festivalu s obmedzenou kapacitou návštevníkov bez možnosti stanovania. Po skončení pandémie museli organizátori čeliť novej skúške a to nájsť nové miesto, ktoré bude spĺňať dve dôležité podmienky – prírodné prostredie s polohou v Trenčianskom kraji.

Po troch úspešných ročníkoch festivalu v prostredí lyžiarskeho strediska na Mojtíne, sme žiaľ od minulého roka čelili výzve hľadania novej lokality pre Končiny. Pre pandémiu zmizli Končiny z festivalovej mapy a minulý rok sa festival pre náhly odchod z Mojtína taktiež neuskutočnil. Ešte pred pár mesiacmi bola situácia taká beznádejná, že nad nami visala hrozba úplného zániku. Pri hľadaní novej lokality nám na poslednú chvíľu bolo odrieknuté výborné miesto a všetko nasvedčovalo tomu, že ak festival bude, tak až v roku 2024. Nakoniec sme s nádejou oslovili všetky obce v širokom okolí Púchova. Neprebehol ani týždeň a už sme mali novú lokalitu – obec Lúky. Musím veľmi pochváliť prístup obce a starostu, čo je pre nás dôležité, keďže dobré vzťahy s miestnou komunitou sú základom úspešnej organizácie. Nová lokalita prináša nové výzvy, takže na Končiny 2023 sa všetci veľmi tešíme a veríme, že cestu k nám si po troch rokoch čakania nájdu stáli i noví návštevníci,“ objasňuje riaditeľ festivalu Andrej Rafaj.

Hlavným cieľom festivalu i naďalej zostáva objavovanie nových hudobných končín, pričom návštevníci sa môžu tešiť na viac či menej známe mená z domácej i zahraničnej nezávislej hudobnej scény. Ako alternatíva k veľkým festivalom sú Končiny pre svoju obmedzenú kapacitu lákavé pre všetkých, ktorí sa chcú vyhnúť dlhým radom a davom či sa po koncerte porozprávať s členmi kapely. Na akom inom festivale zažijete výhľad na západ slnka nad malebnou dolinou priamo zo stanu?

Zdroj: TS Končiny