Nalaď sa na letnú Pohodu

Festival plný kvalitnej hudby a dobrej nálady

Text: Ľudmila Borzová

Zdroj: Kotrhová z Pohody 2019 

Najväčší slovenský festival je po roku späť so žánrovo bohatým programom, čím poteší nielen milovníkov alternatívnej hudby, rapu či techna, ale najmä všetkých, ktorí majú radi letnú festivalovú pohodu. Skvelou správou je, že Pohoda tento rok predlžuje festival o jeden deň a  brány trenčianskeho letiska otvorí už v stredu 5. júla – tie budú vítať návštevníkov a návštevníčky až do soboty 8. júla.

Novinkou je deň Pohody navyše

Nedočkavci, ktorí sa na festival tešia celý rok, budú mať po prvý raz príležitosť vychutnať si špeciálny program ešte pred oficiálnym zahájením festivalu. Tento mimoriadny warm-up deň by mal byť plný atypických riešení ako avizoval aj samotný riaditeľ festivalu Michal Kaščák: „Tešíme sa, že spolu strávime jeden deň navyše. Veríme, že si to ľudia užijú a vytvoríme ešte silnejšiu festivalovú komunitu,“ vyjadril sa Kaščák. Kto sa však nestíha dostaviť hneď v stredu nemusí zúfať, pretože Pohoda má pre nás toho pripraveného ešte viac než dosť.

Sto ľudí, sto chutí – program je lákadlom pre všetkých

Tohtoročný line-up je plný očakávaní, prekvapení ale aj každoročných klasík. Najvychytanejší britský raper Central Cee poteší zrejme každého, kto od neho pozná viac než len jednu vetu z jeho najslávnejšej piesni Doja. A tí menej znalí z nás to môžu brať ako pozitívnu príležitosť vypočuť si viac z jeho tvorby. Na druhej strane spektra v rámci rapu stoja interpreti, ktorí ulahodia viac undergroundovému ušku ako napríklad Dušan Vlk či RNZ, ktorí vystúpia spoločne.

Pre elektronické nôty si treba zájsť na britského DJ-a a hudobného producenta Jamieho xx, známeho pre svoju solo tvorbu i pôsobenie v indie kapele The xx, ktorý sa po 13 rokoch vracia na Pohodu. Zaostávať nebude ani indie rock, pretože britská kapela Wet Leg, ktorú tvoria hudobníčky Rhian Teasdale and Hester Chambers, prichádza po výnimočnom úspechu na tohtoročných cenách Grammy, kde vyhrali hneď dve ocenenia. Slovenský, občas indie rockový, vždy meniaci sa hudobný vietor prinesú mladí chalani so skupinou Krstní otcovia.

Zavreté oči a spotené, energiou nabité, techno telá nám dopraje Nina Farrina a jej DJ sety inšpirované 90. rokmi a spoločne s ňou aj množstvo ďalších frajerských DJ-ov. Viagra boys, teda švédska partia jazzových muzikantov s príchuťou hardcoru, na seba nenechala dlho čakať a po štyroch rokoch sú späť s ďalšími punkovými vypaľovačkami. Belgické vokály a silné lyriky si vychutnáme vďaka duu Charlotte Adigéry a Bolis Pupul, ktorý zahrá tiež sólo koncert.

A takto by sa dalo vymenovať ešte množstvo skvelých mien, ktoré by ste na festivale nemali zmeškať. Nahliadnite do programu a možno narazíte aj vy na vašu budúcu obľúbenkyňu alebo obľúbenca.  Avšak my v HMOTE zároveň veríme, že najlepšie je koncerty na Pohode sú často práve tie, ktoré náhodou objavíte a na prvý posluch sa zamilujete. Pretože o tom je Pohoda – o objavovaní novej hudby, stretávaní sa s priateľmi, ale najmä o letnej bezstarostnej pohode.