„Niet ruží bez tŕňov, je však mnoho tŕňov bez ruží.”

          Dvadsaťšesť ročná, sedí vo filmovej sále a čaká na reakcie od mladých nadšencov premiéry filmu Modré z neba. Film, ktorý rozbehol jej kariéru. Zaznela prvá otázka: Prosím vás, povedzte mi, aké je to natočiť takúto sračku?”. Ďalej sedí a snaží sa vymyslieť adekvátnu odpoveď na otázku, ktorú by najradšej nikdy viac nepočula. Po chvíli prišli príjemnejšie reakcie a ona pochopila, že je to viac o vnútornom presvedčení a odvahe, než o istote, či to bude mať dostatok divákov, ktorým sa jej tvorba bude páčiť.

Slobodné čítanie

          Filmová a divadelná režisérka, scenáristka, spisovateľka, manželka a matka. Toto všetko opisuje Evu Borušovičovú, autorku knihy Do plaviek. Ale pozor, toto nie je žiadna príručka, ako sa dostať do formy alebo cvičebný plán, vďaka ktorému budete mať tehličky na bruchu do 2 týždňov. Ani jedna z tých motivačných kníh na úspešný život. Je to kniha, ktorá vás učí, kniha, kde sa v mnohých situáciách nachádzate a miestami sa aj zasmejete. Je to slobodné čítanie. Kniha, ktorá by sa mala posúvať ďalej a ďalej.

Pútavá zovňajškom i obsahom

          Ako prvé zaujme najmä obal, ktorý v nás evokuje leto. Bazén, ku ktorému je otočená plavkyňa s dlhými rozpustenými vlasmi. Obsahuje 359 strán, ktoré sú ľahko a hlavne pútavo napísané, zložené z krátkych aj dlhých príbehov, ktoré písal sám život. A také príbehy sú najlepšie. Myšlienky a irónia spojená s ľahostajnosťou, ktorú by sme sa mali naučiť praktizovať. Jej jedinečnosť dopĺňa aj to, že neobsahuje priveľký sentimentalizmus a každá jedna kapitola vás zaujme minimálne nadpisom. Či už to bude prvá časť s názvom „Vyzlečte sa, usmejte sa, nebojte sa a improvizujte” alebo všetkých obľúbená „Atrakcia menom muž”, kde hrozí, že vás každý jeden riadok rozosmeje.

Názory a skúsenosti

          Na tvrdenia od psychológov a vedcov, ktoré sa v knihe nachádzajú, reaguje autorka svojimi názormi, zážitkami a skúsenosťami zo života. Reaguje taktiež na psychológiu, politiku, zdravotníctvo a klamstvá v našom štáte. Eva je živým príkladom toho, že najlepšie rady sú od žien. Odpovede nájdete aj na intímne otázky, na ktoré často nereagujeme, od kojenia na verejnosti až po zamlčané témy o šikanovaní a samovraždách. Kniha vás donúti viac sa zamýšľať, čítať a počúvať.

         Podľa obalu sa kniha javí iba ako letné čítanie, po prečítaní však zistíte, že sa hodí do každého ročného obdobia a vždy vám prinesie niečo nové.