Neprehliadnite to najlepšie z oscarových nominácií

Už 12. marca 2023 sa uskutoční 95. ročník udeľovania Cien Akadémie, neformálne známych ako Oscary. Nominované filmové diela, režiséri a režisérky, oslnivé herecké výkony a podieľajúci sa umelci a umelkyne reprezentujú pestrú škálu súčasnej kinematografie. V časopise HMOTA, preto prichádzame s filmovými odporúčaniami, ktorým by mal venovať pozornosť každý filmový nadšenec.

Aftersun (r. Charlotte Wells)

Nominácia za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Po filmovej roli citlivého a charizmatického Connella v Normálnych ľuďoch (2020) dokázal Paul Mescal, vychádzajúca herecká hviezda, zdokonaliť svoj výkon stelesnením oddaného, no duševne nestabilného mladého otca. Podmanivý príbeh je odkrývaný skrz spomienky jeho dcéry Sophie a spoločným záznamom z VHS kamery. Ocitáme sa uprostred zdanlivo bezstarostnej letnej dovolenky, avšak sledovaním amatérskych záberov z rodinných videí zisťujeme, že ich spoločne strávený čas má omnoho melancholickejšiu podobu, než si obaja z vlastnej skúsenosti pamätajú.

Blízko (r. Lukas Dhont)

Nominácia za najlepší cudzojazyčný film

Téma hľadania identity, ktorá je pre nominované Blízko kľúčová, sa bytostne dotýka dvoch mladých chlapcov. Napriek láskavému rodinnému prostrediu sa Leo a Rémi počas ich spoločnej cesty dospievaním ocitnú v ťaživých až bezvýchodiskových situáciách. Film pomocou subtilného štýlu a jedinečného prostredia belgického vidieku zaliateho lúčnymi kvetmi postupne odhaľuje ďalšie a ďalšie vrstvy krehkých detských duší a svojím emocionálnym vypätím sa vrýva do pamäte diváka ešte dlho po zhliadnutí záverečnej titulkovej sekvencie.

Mosty (r. Lila Neugebauer)

Nominácia za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Mosty sú skvelým dôkazom toho, že aj drámy dokážu byť príjemné. Zápletku snímky, ktorú v hlavných rolách rozvíjajú Jennifer Lawrence a Brian Tyree Henry, formuje stretnutie dvoch ľudí pochádzajúcich zo zdanlivo odlišného prostredia, pričom každý čelí vlastným problémom. Impulz, ktorý hlavné postavy postupne zblíži, pozostáva z okamihov plných ľudskosti, porozumenia a pokory. Spojenie nenúteného herectva Briana Tyree Henryho a menej známej indie polohy Jennifer Lawrence si môžete vychutnať priamo na Apple TV.

Na západe nič nové (r. Edward Berger)

Nominácie za najlepší film, najlepší cudzojazyčný film, adaptovaný scenár a zvuk, najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu, kameru a výpravu, najlepšie masky a vizuálne efekty

Vojnová dráma sleduje mladého vojaka Paula, ktorý je konfrontovaný nielen so surovým životom na fronte, ale aj s množstvom fyzickej a psychickej bolesti, bezmocnosti či nepráva. Hoci, dielo sprítomňuje traumatizujúce zážitky z prvej svetovej vojny, divákom napomáha vnímať a pochopiť následky aktuálnych vojenských konfliktov, ktoré nie sú až tak vzdialené od tých filmových. Ide o skutočne strhujúcu výpravu reflektujúcu nevraživosť krajín vyobrazenej na konkrétnych osudoch obyčajných ľudí. Nemeckú filmovú adaptáciu pacifického románu E. M. Remarqua môžete zhliadnúť na Netflixe.

Pinocchio Guillerma del Tora (r. Guillermo del Toro a Mark Gustafson)

Nominácia za najlepší animovaný film

Nekonvenčné spracovanie Pinocchia sa nefixuje iba na detského diváka, ale súčasne cieli aj na dospelé publikum, pretože otvára vážne témy vojny, fašizmu, kresťanstva či alkoholizmu v rodine. Rozprávkové postavy rozpohybované fázovou animáciou vďaka zosobneniu skutočných ľudských problémov vytvárajú autentické situácie s výraznou kritikou spoločnosti. Pinocchio je dostupný na Netflixe, ak nechcete príjsť o výnimočný hlas Cate Blanchett, ktorým dabuje neskrotnú, no oddanú cirkusovú opicu, pozrite si film v pôvodnom znení.

Top Gun: Maverick (r. Joseph Kosinski)

Nominácie za najlepší film, adaptovaný scenár, zvuk a strih, najlepšiu filmovú pieseň a najlepšie vizuálne efekty

Kto doposiaľ nevidel Toma Cruisa pilotovať stíhačku, neobjavil skutočnú guilty pleasure. Okrem geniálnej práce s kamerou či vizuálnymi efektami, Maverick prináša i fungujúce prepojenie romantiky s akciou, no zároveň si dokáže i ironicky vystreliť z nestarnúcej hviezdy Toma Cruisa. Je potrebné dopredu upozorniť, že zhliadnutím oboch dielov Top Gunu v jeden deň vzniká silná návykovosť spôsobená sympatickými hercami, trefným humorom a celkovým strhujúcim spracovaním. Film nájdete na Apple TV.

Trojuholník smútku (r. Ruben Östlund)

Nominácie za najlepší film, pôvodný scenár a najlepšiu réžiu

Výsmech súčasnej kultúry elít obohatený o čierny humor, morskú chorobu a kombináciu uznávaných i ešte neobjavených hereckých talentov. Držiteľ dvoch Zlatých paliem a režisér oceňovanej čiernej komédie Štvorec (2017), ktorej divadelnú adaptáciu ste mali možnosť vidieť pár rokov dozadu i v SND, opäť posúva hranice kontroverzie. Počas zdanlivo nekonečnej plavby luxusnou loďou sa vysmieva súčasnému modelingu, influencerstvu či dobre známym škriepkam medzi pravicou a ľavicou.

Všetko, všade, naraz (r. Dan Kwan, Daniel Scheinert)

Nominácie za najlepší film, pôvodný scenár a strih, najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, ženský a mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu a pôvodnú filmovú pieseň, najlepšie kostýmy a najlepšiu réžiu

Formálne i štylisticky vzrušujúca jazda naprieč paralelnými vesmírmi. Filmová spoločnosť A24 dala priestor ázijským tvorcom, ktorí prišli s osviežujúcim námetom, pričom vyniká nielen netypickým uchopením rodinnej drámy, ale aj precíznou a nápaditou prácou s kostýmami a makeupom. Všetko, všade, naraz vás pohltí svojou dynamickou akciou a na pozadí sci-fi, dobrodružného či komediálneho žánru ilustruje skutočné problémy čínskych prisťahovalcov v Amerike. Film sa nachádza na Apple TV.

Duchovia Inisherinu (r. Martin McDonagh)

Nominácie za najlepší film, pôvodný scenár a strih, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a mužské herecké výkony vo vedľajších úlohách, najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu a réžiu

Duchovia Inisherinu komornou drámou odohrávajúcou sa uprostred čarovného írskeho vidieku. Malebnú až rozprávkovo krásnu krajinu však narúša vysoko konzervatívny a monotónny život na ostrove, čiernobiele vlastnosti jeho obyvateľov a ich dlhodobo zakorenené predsudky. Jadrom príbehu je náhle ukončenie priateľstva medzi hlavnými hrdinami, pričom dej sprevádza suchý britský humor prechádzajúci až do bizarných momentov. Neutíchajúci konflikt nenachádza riešenie a otázka, či postavy dokážu prelomiť život plný stereotypu, zostáva otvorená.