Prečítajte skôr, než vychladne(te)

Kým vychladne káva, Tošikazu Kawaguči, Lindeni, 2021

Ak by ste sa mohli na moment vrátiť do minulosti, ako by ste tento čas využili? Podobný stav môžete pocítiť vďaka poviedkovej knihe Kým vychladne káva. Novela rozpráva štyri príbehy, ktoré spája japonská kaviareň a možnosť cestovať v čase. Upozorňujem však, že to bude iba na obmedzený čas, ktorý rýchlo vyprchá. Napriek tomu si dokážete zážitok cestovania časom užiť poriadnym dúškom s príchuťou kávy.

V krajine vychádzajúceho slnka

Príbehy vás premiestnia do prostredia súčasného Japonska, kde dôverne spoznáte priestory lokálnej kaviarne s netradičnou legendou. Prepletené životné osudy protagonistov vám priblíži japonský dramatik Tošikazu Kawaguči. Novela Kým vychladne káva sa stala jeho knižným debutom, ktorým nadviazal na úspešnú divadelnú hru. Autorova prvotina si v roku 2017 vyslúžila nomináciu na literárnu cenu japonských kníhkupcov. Naďalej pokračuje v písaní o časopriestore neobyčajnej kaviarne, novými príbehmi dopĺňa debutovú knihu, a tým tvorí celistvú sériu o svete kávy. Ak máte radi prostredie japonskej kultúry alebo s východnou literatúrou ešte len začínate, toto dielo je príjemnou chuťovkou, ktorá vás náhle vtiahne do súčasnej japonskej literatúry.

Štyri príbehy, niekoľko pravidiel a obmedzený čas

Viete si predstaviť cestovať v čase, a pritom byť po celý čas prilepený na jedinú stoličku miestnej kaviarne? Tajomstvom opradený podnik ponúka túto jedinečnú možnosť takmer všetkým, no napriek tomu sa do nej davy nehrnú. Čašníčka vám rýchlo objasní, že budete musieť splniť mnoho pravidiel, avšak ani po ich dodržaní nebudete môcť napraviť chyby, ktoré ste v živote vykonali. Cestovanie časom vďaka tomu nevyzerá ako z sci-fi rozprávok, ale naberá realistické rozmery. Môžete sa ale zhovárať s dávnejšími verziami svojich blízkych, ktorí navštívili danú kaviareň. Rozhovory však musíte stihnúť skôr, než bude vaša káva studená. Majú teda tieto návraty do budúcnosti vôbec nejaký zmysel?

Vychladla káva, vychladli pocity

Prostredie japonskej kaviarne s príjemne podivnou atmosférou v sebe kulminuje príbehy, ktoré sa navzájom prepletajú a dopĺňajú. Kniha je členená do štyroch kapitol a každá je venovaná vzťahu medzi dvoma postavami: Milenci, Manželia, Sestry, Matka a dcéra. Tieto príbehy si užijete s intenzívnou vôňou kávy, no rýchlo vám pretečú pomedzi prsty. Napriek snahe o psychologické prekreslenie postáv, ostanete iba na povrchu. Kniha kĺzavo spadne do zbytočných klišé, napriek tomu, že začína ako originálny príbeh. Niektoré postavy nespoznáte, ani keď sa dotknete ich tajných túžob či problémov, ktoré práve riešia a fatálne ovplyvnia ich život. Niekedy zostávajú citovo chladné, bez štipky uveriteľnej emócie. Zatiaľ čo príbeh Manželov pôsobí najúprimnejšie a možno by si zaslúžil pozornosť celej knihy, Matka a dcéra zanecháva vrcholne nerealistický dojem, napriek autorovej snahe poukázať na odvážnu materinskú obetavosť. Vzájomné vrstvenie príbehov je však istou pridanou hodnotou, ktorá sa vinie naprieč celou knihou. Napriek tomu si však dejstvo môžete pomerne vychutnať, je už len na vás či mierne okatým príbehom naplno podľahnete.

Krása v jednoduchosti?

Ľadová káva má však svoje opodstatnenie. Autorský štýl je strohý a do značnej miery minimalistický. Písanie je prefiltrované, upravené do čistej podoby, vďaka čomu sa texty jednoducho a rýchlo čítajú. Oči vám budú kĺzať po stránkach, s ľahkosťou sa zorientujete v jednotlivých príbehoch. Ak máte radi prozaický minimalizmus, ktorý vám nenásilne priblíži neznáme prostredie a nevadí vám, že sa s postavami nestotožníte, táto kniha môže byť pre vás tou pravou. Netreba však posadiť svoje očakávania do výšin. Kým vychladne káva je pohodové čítanie, ktoré vám bohato postačí na jedno kaviarenské posedenie. Ako oddychová publikácia môže príjemne poslúžiť. Na moment sa ponoríte do iného sveta, do prítomnosti sa však nevrátite s ničím zásadnejším než pocitovou návštevou Japonska. Na krátky moment si získa si vašu pozornosť a potom s plynulou zmenou vašich chuťových buniek odíde. Rýchlejšie, než vychladne aj vaša káva.

Hodnotenie hviezdičkami: 3/5

Recenziu spracovala Laura Bilíková. Za knihu ďakujeme vydavateľstvu Lindeni. 

https://www.lindeni.sk/tituly/22754504/kym-vychladne-kava/ 

Názov: Kým vychladne káva
Žáner: Svetová próza
Autor: Tošikazu Kawaguči
Vydavateľstvo: Lindeni
Preklad: Beáta Horná
Rok vydania: 2021
Počet strán: 184
ISBN: 978-80-566-2093-9