Spotrebné či potrebné

(tento článok bol publikovaný v zimnom vydaní časopisu HMOTA v roku 2019 – KONZUM)

         Považujeme sa za konzumnú spoločnosť? Všimli ste si koľko nepotrebných vecí  vlastní váš priateľ, spolubývajúci, niekto z vašej rodiny, alebo dokonca aj vy? Dospelí ľudia pracujú, aby sa mohli uživiť. Niekedy však živia aj svoj konzumný charakter.

           Koľko vecí je naozaj potrebných pre náš život? Všetci chcú ísť s dobou, chcú byť in. Otázka však znie: Je nám to potrebné? Ľudia možno nepracujú len preto aby sa mohli uživiť, ale aj preto aby sa cítili v spoločnosti lepšie, chcú niečo viac. Lepšie oblečenie, lepšie mobilné telefóny. Zamyslite sa, koľko zbytočných vecí sa kupuje deťom? Väčšina z nich  aj tak skôr či neskôr zostane zaprášená na povale. Možno práve tieto veci, nám brzdia náš život. V mysli mi teda rezonuje otázka: „Sú  materiálne veci skutočne až tak potrebné? Potrebnejšie ako rodina alebo priatelia?“ Určite nie. Prečo sa za nim teda slepo naháňame?

          Reklamy a sociálne siete nás lákajú na širokú paletu nepotrebných produktov, ktoré už máme aj tak doma len v inej farbe alebo v menšej alebo väčšej veľkosti. Sľubujú nám šťastie, sociálny úspech. V skutočnosti, si však treba najprv rozmyslieť čo kupujeme, kam idú naše peniaze. Sme teda my, konzumná spoločnosť?

         Spoločnosť, ktorú zaujímajú iba povrchné veci, alebo spoločnosť, ktorá chce mať všetko? Ak odpoveď, na túto otázku znela áno, treba sa zamyslieť a nájsť spôsob žitia bez prebytočných vecí. Niekedy si stačí povedať: „ Netreba to preháňať s nakupovaním zbytočností radšej miesto toho by som mohol/la pomôcť slabším alebo prispieť na charitu, alebo s dobrým svedomím využiť peniaze.“  Nemyslieť iba na seba. Ak by toto všetko ľudom prišlo na um určite by sa cítili lepšie a možno by pomohli  nie len sebe ale aj celej našej Zemi. Skúsme teda zmazať konzumný mindset, ktorý máme zabudovaný v mysli. Konzumná spoločnosť produkuje aj obrovské množstvo odpadu. Všimni si to množstvo odpadu, ktoré sa nájde na uliciach a v prírode. Nesprávajme sa takto voči našej planéte, lebo sa nám to môže vrátiť. Chceme našu planétu premeniť na niečo krásne, cítiť sa tu bezpečne a pohodlne. Treba si uvedomiť, čo chceme a učiť svoje deti a poúčať dospelých o inom spôsobe života. Žiť bez  spotrebných vecí, nepotrebných k životu.