Ťažší ľahší život

(alebo aj skrývanie sa pred vecami na ktorých záleží)

          Neustále sa sťažujeme na to, aký ťažký je náš život. Naozaj rozumiem tomu, že vstávať ráno na ôsmu do práce alebo školy, v ktorej nás to nie vždy baví, nie je celkom prechádzka ružovou záhradou. Ani všetky tie ostatné povinnosti, ktoré nás čakajú po príchode domov alebo hádky s ľuďmi, na ktorých nám záleží, nič z toho nie je ľahké. Ale toto nie sú najväčšie ťažkosti, s ktorými sa denne stretávame. Možno nimi len zastierame veci, na ktorých skutočne záleží.

Čo oči nevidia, to dušu nebolí

          Pravdepodobne sa každý deň nestretávaš s plastami plávajúcimi v oceáne, nikdy si nebol naozaj hladný alebo pred tebou na pracovnom pohovore neuprednostnili niekoho iného kvôli veciam, ktoré ani nemôžeš ovplyvniť. Toto sa predsa v našich zemepisných šírkach nedeje. Alebo sa to aspoň snažíme nevidieť.

          Ešte sme ani neprebádali všetky zákutia pralesov či hlbiny oceánov a už sa nám ich celkom úspešne darí ničiť a znečisťovať. Ešte sme ani nestihli spoznať všetky národy a kultúry a už ich (neprávom) odsudzujeme. Nemôžeme oddeliť tú „dobrú“ časť od tej „zlej“. Všetko závisí od všetkého a my by sme nemali zastierať nepríjemné veci tými príjemnými. Pretože keď od niečoho odvrátime pohľad, nezmizne to. Musíme sa pozrieť problémom do očí a hľadať riešenia. Nevravím, že to bude jednoduché. Nebude. Ale nemôžeme predsa zmeniť fungovanie nášho sveta bez jediného sebaobetovania.

Je to však naozaj zjednodušenie?

          To, či sa odhodláme vidieť a riešiť veci, na ktorých záleží alebo sa rozhodneme ignorovať ich, je iba naša voľba. Možno znie jednoduchšie netrápiť sa vecami, ktorých zmena by trvala dlhšie, ako by nám bolo milé a už vonkoncom by to nebolo ľahké, no nemyslím si, že ignorácia je najlepším riešením. Áno, je pravda, že sa vyhneš všetkým tým problémom, ktoré sú spojené s rozmýšľaním, no zároveň sa ukracuješ o veľa pozitívnych vecí. Nikdy neuvidíš, ako sa svet zmenil k lepšiemu.  Nikdy nezmeníš svet k lepšiemu. Upadneš do svojej každodennej rutiny a keď sa obzrieš späť, spýtaš sa sám seba, čo si dokázal, odpovede sa ti budú hľadať ťažko. Budeš len jedným z miliónov.

Ako to zmeniť?

          Ako to zmeniť, pýtaš sa uvedomujúc si, že skrývať sa pred vecami, na ktorých záleží, možno nie je úplne ideálne. Nemyslím si, že existuje univerzálne riešenie, ktoré by platilo pre všetkých. Môžeš cestovať. Spoznávať životy neznámych ľudí po celom svete. Odísť z práce alebo školy, ktorá ťa nebaví a začať robiť niečo, čo ťa napĺňa. Môžeš čítať knihy, písať poéziu alebo aj vymýšľať nové počítačové programy. Pokiaľ ťa to, čo robíš, bude napĺňať, pokiaľ to budeš robiť s radosťou, nezáleží na tom, čo to bude. Čokoľvek môže zmeniť niečí svet k lepšiemu.