Umenie v parku (našťastie) aj tento rok

Trenčianske Teplice. Kúpeľné mesto známe pre svoju funkcionalistickú architektúru navštevujú každoročne aj priaznivci kultúry. Teplice sú už tretí rok vyhľadávané vďaka festivalu ART IN PARK. Návštevníkov vždy čaká kvalitný program a všadeprítomná príjemná atmosféra. Koncerty, divadelné vystúpenia, premietania filmov aj umelecké inštalácie si tu počas jedného víkendu nájdu svoje miesto. Ku koncu leta si mohli návštevníci aj počas tohto roka vychutnať žánrovo pestré objatie kultúrou. Už tradične sa bola aj redakcia časopisu HMOTA pozrieť na umenie v parku.

Hudobný park

Nezameniteľnou súčasťou kultúry v parku sú koncerty. Pestrý výber účinkujúcich žiari na programe každý rok. Oceňujeme snahu a odhodlanosť organizátorov, ktorí napriek pandemickej situácii dokázali aj tentokrát priniesť do parku zmes výnimočných interpretov. Pódiá v prírode si už počas niekoľkých ročníkov stihli vyskúšať hviezdy alternatívnej scény ako napríklad Katarzia, Puding pani Elvisovej, Bad Karma Boy, Tolstoys či Katarína Máliková. Počas tohto ročníka sme si mohli vychutnať elektronické opojenie kapelou Luvver či angažovaný rap v podaní Ultrazvuku. Sobotňajší deň bol obohatený o koncert indie-gitarovej skupiny Talkshow a záver dňa patril veľmi populárnemu zoskupeniu Billy Barman. Bolo veľmi príjemné si aspoň na chvíľu prinavrátiť festivalové zážitky a nechať sa naplno uniesť hudobným programom.

Filmový park

Samozrejme, že v programe nechýbali ani premietania filmov. Tanečnú energiu na chvíľu nahradila kinosála a pohodlné sledovanie filmového zážitku. Aj tento ročník bol výber snímkov veľmi aktuálny, zložený zo svetovej i lokálnej produkcie. Ako prvý sme mohli vidieť český dokumentárny film V sieti, ktorý mrazivým spôsobom mapuje aktivity sexuálnych predátorov na internete. Nechýbal ani oceneniami ovešaný snímok Parazit či úspešný životopisný snímok Judy. Kvalita a rozmanitosť európskej kinematografie sa premietla vo francúzskych Bedároch, francúzsko-nemeckej Proxime a britskom životopisnom filme o Marie Curie Sklodowskej – Radioactive. Vynikajúci zážitok priniesli open-air premietania. Na plátne v exteriéri sa premietli dve novinky, a to Šarlatán od režisérky Agnieszky Holland a Havel od Slávka Horáka. Sme veľmi radi, že tradícia filmovej kultúry v Trenčianskych Tepliciach sa aj naďalej zachováva.

Divadelný park

Každoročnú divadelnú zložku zastrešuje rodák z Trenčína – Pavol Seriš. Predstavenie s názvom Autor predstavuje pracujúceho tvora, ktorý musí vytvoriť originálny zábavný program, inak príde o všetko. Divadlo, v ktorom sa herec spolieha viac sám na seba než na fiktívnu postavu. Osobná výpoveď o úskaliach tvorby pod režijným dohľadom českého divadelného a filmového režiséra Břetislava Rychlíka. Nechýbali aj divadelné vystúpenia pre deti, vďaka ktorým bol Art in Park lákadlom aj pre rodiny s deťmi.

Sme veľmi radi, že sa aj napriek pandemickej situácii podaril zorganizovať ďalší vydarený ročník multižánrového festival Art in Park. Organizátorom prajeme všetko dobré a tešíme sa na ďalšie ročníky a pútavý umelecký program v Trenčianskych Tepliciach.

Autorkou textu je Laura Bilíková, zážitok z festivalu Art in Park vám fotograficky sprostredkovala Daniela Dolinská.