Unikátny dokument o Adamovi Ondrovi,
svetovej športovej hviezde, uvidíte aj v slovenských kinách

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako vyzerá každodenný život špičkových športovcov? Prostredníctvom filmu Adam Ondra: Posunúť hranice máme teraz jedinečnú príležitosť vstúpiť do súkromia lezeckej ikony zo susedného Česka – Adama Ondru. Intímny portrét od režisérskeho dua Jana Šimánka a Petra Zárubu zachytáva obdobie náročnej prípravy na olympiádu v Tokiu, ktorá si žiada svoje obety aj v osobnom živote. Pozorujúc vypäté športové momenty, komplikovaný tréning i pohodlie rodinnej atmosféry, kde s partnerkou čelia neľahkým dilemám, spoznáte svetovú horolezeckú hviezdu mimoriadne autenticky. Tento unikátny dokument plánuje do slovenskej kinodistribúcie v novembri tohto roku priniesť spoločnosť Film Expanded. Na pokrytie nákladov spojených s nákupom práv na filmové zábery od Medzinárodného olympijského výboru, spustili crowdfundingovú kampaň, kde môže už dnes distribúciu filmu podporiť športové publikum a široká verejnosť.

„Aká je skutočná cena za úspech?”

Lezenie je vášeň a túžba, Adam Ondra posúva hranice tam, kde sa to zdalo byť mimo ľudskej možnosti. Lezeniu obetoval doslova všetko a teraz ho čaká čoraz naliehavejšia výzva – rodinný život. Dokáže to skĺbiť aj s náročným tréningom a prípravou na olympiádu v Tokiu? Nový dokumentárny film rozpráva príbeh jedného z najlepších horolezcov na svete, pričom vyčnieva z rady športových dokumentov svojimi nepopierateľnými filmovými kvalitami.

Jeho dôležitosť (nielen) vo svetovom kontexte približuje kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník: „Sme mladá distribučná spoločnosť, ktorá do slovenských kín a na netradičné premietacie miesta už tretí rok prináša to najlepšie z domáceho i svetového dokumentu. Film Adam Ondra: Posunúť hranice nás očaril nielen svojím hlavným protagonistom, doslova „rock star“ Adamom Ondrom, ale rovnako svojim citlivým filmovým rozprávaním a remeselnou režijnou kvalitou. Tieto kvality ocenili aj áčkové festivaly ako švajčiarsky Visions du Réel či britský Sheffield DocFest, ktoré sa rozhodli film prezentovať medzinárodnému publiku.“

Mimoriadne úspechy v zahraničí svedčia o tom, že film bude prínosom aj pre slovenské publikum a jeho športové komunity, pričom vynikne blízkosť protagonistu, ktorý pochádza zo susedného Česka. „Chceme túto štafetu prebrať a priniesť film o Adamovi Ondrovi do kín po celom Slovensku. Nie je to však také jednoduché. Aby sme mohli film ukázať v plnohodnotnom kinozážitku, aký si zaslúži, od Medzinárodného olympijského výboru musíme zakúpiť práva na zábery, ktoré vo filme uvidíte. A práve tomuto účelu slúži crowdfundingová kampaň, ktorú sme spustili cez platformu Donio SK. Veríme, že s podporou Adamových fanúšikov, lezeckej či športovej komunity a priaznivcov Film Expanded, bude kampaň úspešná a film Adam Ondra: Posúvať hranice čoskoro uvidíte v slovenských kinách,“ vysvetľuje Sotník.

Zdroj: TS Film Expanded