Poznáme víťazov Fest Anče 2023

Víťazný film Kukla (2021)

Ocenenia Anča Awards sú rozdané! Víťazi boli vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal 1. júla v historickej budove Mestského divadla Žilina, čím sa symbolicky ukončil 16. ročník festivalu, no program pokračuje až do nedele. Medzinárodnú porotu presvedčili filmy, v ktorých tvorcovia preukázali veľkú dávku kreativity, nadhľadu, ale aj silnú umeleckú víziu a osobnú angažovanosť.

Celkovým víťazom a držiteľom ocenenia Anča Award za najlepší krátky animovaný film sa stal švajčiarsky film Armat od režisérky Elodie Dermange. Čestné uznanie v rovnakej kategórii získal animovaný film Na veľkej záhrade v maličkom vrecku japonskej režisérky Yoko Yuki. Cenu Anča Award za najlepší slovenský animovaný film získal film Pochyby režisérky Adely Križovenskej z pražskej FAMU.

Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov

Víťazný film tohtoročnej Fest Anče Armat  rozpráva príbeh Elodie, ktorá sa snaží zistiť viac o arménskom pôvode svojej rodiny. Vedie rozhovory so svojím otcom, strýkom, pratetou a objavuje drsnú históriu svojich predkov. Porota v zložení – Cheng-Hsu Chung, Joanna Kozuch a minuloročný výherca ocenenia Anča Award za najlepší animovaný film Malte Stein vyzdvihli, že „ide o univerzálny príbeh o riešení rodinných problémov naprieč niekoľkými generáciami, ktorým hlboké traumy nedovoľujú prejaviť obyčajnú lásku.” 

Porota sa rozhodla udeliť špeciálne uznanie filmu Na veľkej záhrade v maličkom vrecku, ktorý je v podstate pôvabným animovaným rýmom vychádzajúcim z mnohých dní pozorovania, zaznamenávania a experimentovania. Porota na filme ocenila, že „nenápadne zobrazuje krásne maličkosti všedného dňa a to aj napriek tomu, že svojim vizuálom pripomína skôr horor.” 

Ocenenie Anča Award za najlepší študentský krátky animovaný film udelila tá istá hlavná porota belgickej snímke Kukla, ktorá rozpráva príbeh o nelegálnom prespaní, nemotornom vlámaní, dvojici najlepších priateľoch, ale aj o dlhých nechtoch. Porota v tomto prípade vyzdvihla, že “ide o film, ktorého hravý vizuál a autentické dialógy nám pripomínajú, že sa máme na svet pozerať rebelskými očami a vážiť si vzácne medziľudské spojenia.

Špeciálne uznanie v kategórii študentských filmov dostal estónsky film Cufufu režiséra Bruna Quasta. Porota o experimentálnej snímke zaoberajúcej sa zvukom ocenila, že “ukazuje, aké dôležité je jemné spojenie medzi vizuálom a jedinečným zvukovým dizajnom.”

Pochyby (2023)

Súťaž slovenských filmov

V slovenskej súťaži zvíťazil film Pochyby – krátka filmová esej, ktorá prostredníctvom hlasov štyroch rôznych autorov z rôznych oblastí umenia opisuje fázy tvorivého procesu. Porota v zložení renomovaných mien animovaného sveta – Daniela Šuljica, Diany Cam Van Nguyen a známej odborníčky v oblasti animovaných štúdii Olgy Bobrowskej opísala film ako “pôsobivú kombináciu animačných techník, ktorá hravou formou zobrazuje každodenný boj umelca s kreativitou a potrebou starostlivosti o samého seba ”. 

Taktiež v danej kategórii porota udelila špeciálne uznanie filmu Volám sa Edgar a mám kravu od Filipa Diviaka. Porota na filme vyzdvihla “prostý a uvoľnený humor v spojení so skvelou animáciou”. Zaujímavosťou je, že Filip Diviak získal rovnaké špeciálne uznanie v tejto kategórii aj pred rokom za film Zvuky spoza lúky.

Výber ocenených filmov vyzdvihuje aj programový riaditeľ Fest Anče Jakub Spevák: „.Mladá generácia slovenských animátorov ukazuje chuť experimentovať s animačnými technikami, rozprávačskú bravúru a v neposlednom rade aj originálny humor a uvoľnenosť.” 

Súťaž videoklipov a najlepší film pre deti

Spomedzi súťažných videoklipov vybrala porota v zložení Luce Grosjean, Marta Pajek a Marek Menke výhercu a špeciálne uznanie. Anča Award za najlepší animovaný videoklip získal argentínsky režisér Ezequiel Torres za videoklip No Lullaby. Porota na videoklipe najviac oceňuje “jeho filmovú výpravnosť, hudbu, ako aj dôležité posolstvo podpory a starostlivosti o našich blízkych aj keď bojujú len s imaginárnymi démonmi”

Videoklipová porota sa rozhodla udeliť aj špeciálne uznanie a to videoklipu Mariupol. A Hundred Nights, ktorého autorkou je Sofiia Melnyk a porote sa na jej diele páčilo, že “svoju inšpiráciu v týchto pohnutých časoch berie z kresieb 4-ročného dievčatka z Mariupolu a jedinečnou formou spája animáciu so silnou hudbou.”O ocenení Anča Award za najlepší animovaný film pre deti rozhodla špeciálna detská porota, ktorá ako najlepší označila film Jazierko ženského režisérskeho dua v zložení Lena von Döhren a Eva Rust. 

Víťazi Anča Awards 16. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2023

  • Best Animated Short: Elodie Dermange – Armat (Švajčiarsko, 2022)
  • Animated Short – Special Mention: Yoko Yuki – Na veľkej záhrade v maličkom vrecku (Japonsko, 2022)
  • Best Student Animated Short: Youri Orekhoff – Kukla (Belgicko, 2021)
  • Student Animated Short – Special Mention: Bruno Quast – Cufufu (Estónsko, 2021)
  • Best Animated Music Video: No Lullaby – Ezequiel Torres (Argentína, 2022)
  • Animated Music Video – Special Mention: Sofiia Melnyk – Mariupol. A Hundred Nights (Ukrajina, 2022)
  • Best Slovak Animated Short: Adela Križovenská – Pochyby (Česká republika, 2023)
  • Slovak Animated Short – Special Mention: Filip Diviak – Volám sa Edgar a mám kravu  (Česká republika, Slovensko, 2023)
  • Best Animated Short for Children: Lena Von Döhren, Eva Rust – Jazierko (Švajčiarsko, 2023)