Zažite Filmovku aj u vás doma

Text: Natália Jordanová, Laura Bilíková

 

Letná filmová škola je festivalom, ktorý v sebe skrýva jedinečnú a filmovými titulmi nabitú atmosféru. Avšak, nemusíte hneď zúfať, ak ste práve tento ročník nestihli – v HMOTE vám prinášame filmové odporúčania, ktoré nájdete na dostupných streamovacích platformách. Týmto spôsobom zažijete to najlepšie z Filmovky aj v prostredí vášho domova.

Pre nezasvätených: Letná filmová škola (alebo Filmovka ako ju familiárne nazývame) je letný filmový festival, ktorý sa každoročne odohráva v neďalekom Uherskom Hradišti. Ako prezrádza samotný názov, jedná sa o intenzívnu návštevu dejín svetovej i českej kinematografie, ktorú dopĺňajú premiéry zvučných titulov lokálnej tvorby, odborné prednášky a rôznorodé diskusie s filmovými profesionálmi. Pestrá mozaika kultúrneho a industry programu vás dokáže v priebehu pár dní intelektuálne obohatiť, predstaví vám zabudnuté poklady zahraničnej i lokálnej kinematografie a do toho sa večer vytancujete do sýtosti. Nech sa páči, usadťe sa, nachystajte si domáce projektory a filmovkujte s nami!

Andalúzsky pes (1929)

Predstavte si dokonalé spojenie filmového a umeleckého mága svojej doby Luisa Buñuela a španielskeho maliara podvedomia Salvadora Dalího. Surrealizmus, absurdita a asociatívna psychológia v čiernobielych, no pritom strhujúcich záberoch, na ktorých sa scenáristicky podieľal jeden z najznámejších maliarov 20. storočia. Absencia logiky, esencia umenia zaručená!

Šimon na púšti (1965)

Pozrieť si môžete aj ďalší z mnohých pokladov španielskeho režiséra Louisa Buñuela, no tentokrát z obdobia jeho tvorby v Mexiku. Po tom, ako nakrútil slávnu Viridianu (1961), ktorá pobúrila Vatikán a vynútila si cirkvou cenzurované premietania po celom svete, si Buñuel radšej zvolil exil v slobodnejšom Mexiku, kde pokračoval v ostrej kritike inštitucionalizovanej cirkvi.

K filmov z buñuelovského“ mexického obdobia, ktoré nadväzujú na kritický odkaz Viridiany patrí Anjel skazy (1962) a stredometrážny Šimon na púšti (1965). V tomto prípade sa režisér venuje reimaginácii náboženských motívov a opäť otvorene kritizuje inštitucionalitu cirkvi. Šimon na púšti je podobenstvom o pustovníkovi a satiricky zobrazuje podoby ľudskej askézy, ktoré pramenia z radikálneho odovzdania sa kresťanskej viere. Tomuto španielskemu géniovi bola na Filmovke venovaná celá programová sekcia a musíme uznať, že zaslúžene.

This Sporting Life (1963)

Myslíte si, že kríza maskulinity a intimita drám odohrávajúcich sa nad kuchynským drezom“ sú v kinematografii novými pojmami? Básnici a autori zo strednej pracujúcej triedy dostali v 50. a 60. rokoch vo Veľkej Británii hlas, čo vyústilo do rebelstva voči sociálnemu systému. Generácia mladých rozhnevaných mužov nespokojných so sebou, so svojím postavením, s nastavením spoločnosti či, nedajbože, so svojimi vzťahmi sa stala základom pre vznik jedinečnej etapy britskej filmografie. Poväčšine čiernobiele intímne snímky i viaceré divadelné hry dokazujú, že drsňáci sú out, muži s emočnou inteligenciou in. This Sporting Life rozpráva príbeh surového baníka Franka, ktorý jedného dňa zažiari športovým výkonom v ragby. Ako športová hviezda okamžite získava vstupenku do vyššej triedy, kde sa však kvôli svojej neohrabanosti a hrubému vystupovaniu nedokáže pohybovať. Výsledkom je zmes agresívnych prejavov voči okoliu i chladné násilie v ľúbostných, no citovo vyprázdnených vzťahoch. Frank napokon ostáva uväznený vo vlastnej maskulinite a šťastie nachádza iba v tom športovom živote”. Za stvárnenie rozporuplného protagonistu získal írsky herec Richard Harris nomináciu na Oscara i ocenenie za najlepší herecký výkon na festivale v Cannes. Ako ďaľší umelecký presah v tejto téme odporúčame aj divadelnú hru Johna Osborna – Look Back in Anger.

Tigre Reale (1916)

Sekcia venovaná talianskym divám a expresívnemu divissimo“ herectvu na Filmovke predstavila sériu nemých čiernobielych filmov s doprovodom živej hudby. Intenzívny audiovizuálny zážitok zo sály kina Hviezda nedokážeme preniesť k vám domov, ale môžete si dopriať aspoň jeho ochutnávku. Naratív je niekedy zamotanejší než v latinsko-amerických telenovelách, ale určite vás dostanú dychberúce kompozície, fascinujúci interiérový dekor a v neposlednom rade ikonické krásky svojej doby. Ak sa niekedy budete cítiť ako drama queens“, nebojte sa, Tigrica vás určite tromfne.

Dostupné na MUBI

Tigre Reale (1916)

https://mubi.com/films/tigre-reale

Évonprs denníky (The Tsugua Diaries, 2021)

Vlahý augustový večer, dozrievajúce ovocie. Vo vzduchu je cítiť pozostatky letného dažďa a v živote panuje príjemné pandemické bezčasie. Trojica protagonistov, ktorá počas srpnových“ dní spoločne stavia motýlí domček, je uväznená v ritualite každodennosti. Vizuálne jemné zábery, nakrútené na 16mm filmový materiál, vám pripomenú všetko, čo máme na letnej bezstarostnosti radi – pivo, spotený tanec a spontánny flirt. Príbeh rozprávaný odzadu, nakrútený počas lockdownu, je pripomienkou nedefinovateľnej zmesi letných dní, pri ktorých strácame pojem o čase. Debaty tvorcov, ktoré sú performatívnou súčasťou filmu, pokladajú otázku či sú Évonprs denníky iba snímkom z rajskej záhrady alebo dokumentárnym záznamom o filmovej tvorbe počas pandémie. Napokon si nemôžeme odpustiť filmový soundtrack, vďaka ktorému sa budete cítiť ako hlavná postavou vo vlastnom indie“ filme.

Dostupné na MUBI

The Tsugua Diaries (2021)

https://mubi.com/films/the-tsugua-diaries

Ochutnávka soundtracku k filmu

o Frankie Valli & The Four Seasons

http://youtu.be/V5wsT9StFS4

Frišké “fričovské” odporúčania

Jeden z najznámejších režisérov a scenáristov Československa, ocenený vyznamenaním ako Národný umelec, legendárny Martin Frič. V jeho portfóliu nájdeme pestrú paletu filmov a osobitý humor, ktorý prevetrá bránice smiechom každému. Či už si od majstra každodenných či jemne absurdných príbehov vyberiete čokoľvek z jeho dekád-trvajúcej kariéry, verte, že čiernobiele snímky vás pohladia na duši za každých okolností. Vďaka filmom, medzi ktoré patrí ikonický Kristián (1939) s elegantným Oldřichom Novým či naša obľúbená satirická rozprávka Cisárov pekár, pekárov cisár (1951), sa jednoducho zamilujete do kolekcie, ktorá je celkom nešťastne označená za nedeľné poklady pre pamätníkov“. Napriek tomu Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionár (1949) dokáže rozosmiať ozaj každého a s ňou takisto aj absurdná komédia s Natašou Gollovou Eva tropí hlouposti (1939). Autentickou sondou do študentských životov, ktorá ukrýva veľa múdrosti je Cesta do hlubin študákovy duše (1939). A samozrejme, ak ste sa dočítali až sem, zaslúžite hviezdičku na čelo ako tá najkrajšia princezná z čarovnej rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele (1959). Do sfilmovania sa, priatelia!

Dostupné na VOYO: Kristián / Eva tropí hlouposti / Cesta do hlubin študákovy duše / 13. revír / Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionár